Przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Aborcji” zaprezentowała dziś w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej pełną ochronę życia i zdrowia każdego dziecka. W trakcie dyskusji nad kształtem inicjatywy, posłowie wszystkich klubów parlamentarnych zadawali pytania dotyczące treści zawartych w propozycji ustawy. Wśród nich pojawiały się popularne zarzuty o rzekomym zakazie badań prenatalnych, konieczności postawy heroicznej ze strony kobiet oraz karania matek, które utraciły dziecko na skutek poronienia. Wszelkie wątpliwości rozwiała dr Joanna Banasiuk.
Podczas sejmowej dyskusji na temat projektu Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Aborcji”, posłowie opozycji wielokrotnie powielali błędne interpretacje zapisów ustawy. Wśród najpopularniejszych były te dotyczące rzekomej chęci zakazania badań prenatalnych, konieczności karania kobiet, które utracą dziecko na skutek poronienia, a także te mówiące o rzekomym zmuszaniu matek do heroicznej postawy i konieczności urodzenia dziecka, nawet w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia kobiety.
Wesprzyj nas już teraz!
Na pytania posłów odpowiedziała dr Joanna Banasiuk z Instytutu Ordo Iuris, która na samym początku obrad prezentowała projekt w całości. Reprezentantka Komitetu Obywatelskiego „Stop Aborcji”, odpowiadając na pytania, zwróciła uwagę, że wielu posłów kierujących pytania lub osądy dotyczące projektu, najprawdopodobniej nigdy nie czytało go w całości. – W większości krytyczne uwagi, które padały pod adresem Inicjatywy „Stop Aborcji”, dotyczyły jakiegoś wyimaginowanego projektu, który ma niewiele wspólnego z ustawą o pełnej ochronie życia i zdrowia każdego człowieka – mówiła dr Joanna Banasiuk.
Kontynuując, mówiła również, że prezentowany przez nią projekt zakłada pełną ochronę życia matki.
– Projekt dopuszcza wszelkie działania ratujące życie matki, nawet te prowadzące do śmierci dziecka. To matka jest gwarantem życia dziecka – podkreśliła stanowczo powołując się na przepis Kodeksu Karnego mówiący o stanie wyższej konieczności.
Innym zarzutem pod adresem Inicjatywy „Stop Aborcji” była kwestia rzekomego zakazania prowadzenia badań prenatalnych. Przedstawicielka Ordo Iuris zwróciła uwagę, że nie może być mowy o zakazie badań, ponieważ to dziecko jest adresatem opieki medycznej. – Uchylenie przesłanek zezwalających na aborcje przywróci im charakter diagnostyczny, a dziecko stanie się pacjentem – powiedziała.
Na pytania posłów odpowiadała również Barbara Nowacka reprezentująca proaborcyjny Komitet „Ratujmy Kobiety”, która przedstawiła obłędną logikę. Przyznała, że zależy jej na ograniczeniu liczby aborcji. Jedną z metod rozwiązania tego problemu jest m.in. szeroki dostęp do bezpłatnych środków antykoncepcyjnych, poszerzenie edukacji seksualnej oraz dostęp do… legalnej aborcji.
Głosowanie nad dwoma projektami zaplanowano w Sejmie na piątek 23 września.
POz