31 stycznia 2023

Joe Biden nie zgodził się na przekazanie myśliwców F-16 Ukrainie. Brytyjczycy nie mówią „nie”

(F16. Fot. Wikimedia Commons)

Chociaż amerykański prezydent Joe Biden wykluczył możliwość wysłania myśliwców F-16 na Ukrainę, Brytyjczycy nie mówią „nie”. Naciskają na Holandię i Polskę, by posłały swoje myśliwce.

Ukraińscy wojskowi w ostatnim czasie zapewnili sobie dostawy czołgów. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku samolotów. Władze ukraińskie wskazują, że toczą zacięte walki na wschodzie kraju i stale rzucają posiłki na Bachmut, Marjinkę i Wuhłedar, trzy miasta rozciągające się z północy na południe na zachód od Doniecka. Walka w tym regionie toczy się o każdy metr ziemi. Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS podaje, że siły rosyjskie posuwają się tam naprzód, ale z trudem.

Bojownicy związani z rosyjskimi najemnikami grupy Wagner przejęli częściową kontrolę nad drogą zaopatrzeniową prowadzącą do Bachmutu.

Wesprzyj nas już teraz!

Ukraińcy narzekają, że dostawa setek nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych przekazanych Ukrainie przez kraje zachodnie w ostatnich tygodniach do kontrofensywy jest spóźniona co najmniej o kilka miesięcy.  Zełenski wzywa Zachód do przyspieszenia dostaw obiecanej broni, aby Ukraina mogła przejść do ofensywy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł, że kraje zachodnie dostarczające broń „prowadzą do tego, iż kraje NATO coraz bardziej bezpośrednio angażują się w konflikt – ale nie ma to potencjału, by zmienić bieg wydarzeń i tego nie zrobi”.

W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Mikołajowie z duńską premier Mette Frederiksen, co jest rzadką wizytą zagranicznego przywódcy blisko frontu.

We wtorek Brytyjczycy obiecali, że spojrzą „przychylnie” na apel ukraińskiego przywódcy o myśliwce z Zachodu. Minister ds. dróg Richard Holden podkreślił, że Wielka Brytania przejęła inicjatywę w dostarczaniu broni na Ukrainę. Jednocześnie wywiera presję na Polskę i Holandię, by zasygnalizowały, że mogą być skłonne dostarczyć samoloty. Holden tłumaczył w Sky News, iż rząd brytyjski „zawsze będzie rozważał wszystkie opcje”.

Wielka Brytania była pierwszym krajem, który zobowiązał się wysłać czołg na Ukrainę i obecnie ukraińscy żołnierze są szkoleni w zakresie obsługi 14 Challengerów II.

Niemcy, Stany Zjednoczone i inni sojusznicy poszli w ślady Wielkiej Brytanii, obiecując wysłać czołgi bojowe na Ukrainę przed planowanymi wiosennymi ofensywami.

Komentarz Holdena o rozważaniu wszelkich opcji dostaw broni, w tym myśliwców, pojawił się kilka godzin po tym, jak Joe Biden oznajmił, iż Stany Zjednoczone nie dostarczą Ukrainie samolotów F-16, pomimo ponownych wezwań Kijowa do udzielenia wsparcia lotniczego w walce z Rosją.

Ukraina planowała naciskać na zachodnie myśliwce czwartej generacji, takie jak F-16, po zabezpieczeniu dostaw czołgów podstawowych w zeszłym tygodniu – mówił doradca ministra obrony Ukrainy.

Podczas gdy Stany Zjednoczone wykluczyły przekazanie F-16, inni sojusznicy nie wykluczają takiej opcji. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Hadze, że „z definicji nic nie jest wykluczone”, jeśli chodzi o pomoc wojskową. Podobnie, premier Polski Mateusz Morawiecki nie wykluczył dostaw F-16 do sąsiedniej Ukrainy.

Źródło: ntd.com, standard.co.uk

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(17)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 393 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram