Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donald prezydent USA Joe Biden ogłosi we wtorek plany udzielenia Polsce 2 mld dolarów pożyczki na zakup uzbrojenia i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache – poinformował prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, rozmowy z polskimi przywódcami będą dotyczyć też m.in. współpracy w energetyce jądrowej.
– Prezydent podzieli się z przywódcami Polski informacją, że Stany Zjednoczone planują ruszyć naprzód z nową bezpośrednią pożyczką w ramach programu Foreign Military Financing, na którą środki zostały już wcześniej zatwierdzone przez Kongres i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache – powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego przed wizytą w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska.
Dodał, że te inicjatywy pomogą Polsce bronić się za pomocą najnowszych technologii, a jednocześnie będą korzystne dla amerykańskiego przemysłu obronnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Polski rząd już w ubiegłym roku zgłosił zamiar kupna 96 śmigłowców Apache i podpisał pierwsze umowy offsetowe w tej sprawie. W sierpniu 2023 roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na transakcję, której wartość maksymalną szacowano na 12 mld dolarów.
Pytany o poniedziałkową wypowiedź prezydenta Bidena, że nie widzi potrzeby wysyłania dodatkowych wojsk do Polski, Sullivan zwrócił uwagę, że w Polsce już stacjonuje zwiększona liczba amerykańskich żołnierzy, a prezydent USA „zademonstrował i jest zdeterminowany, by szybko wysłać dodatkowe siły, jeśli zajdzie taka potrzeba”.
– Tego popołudnia przywódcy potwierdzą swoje długotrwałe zobowiązanie na rzecz sojuszu NATO i naszej obrony wzajemnej w ramach artykułu V i będą koordynować działania przed nadchodzącym szczytem NATO w Waszyngtonie – zapowiedział Sullivan. – Omówią też nasze wspólne wsparcie dla Ukrainy w obliczu brutalnej agresji Rosji – dodał.
Doradca podkreślił, że przywództwo Polski wobec konfliktu, w tym przyjęcie ponad miliona uchodźców z Ukrainy oraz wsparcie wojskowe, „demonstruje w bardzo żywy (…) sposób, że nielegalna inwazja Putina dała dokładnie odwrotne skutki do tych, których oczekiwał”, a Polska jako lider wydatków na zbrojenia w NATO jest filarem Sojuszu.
Pytany o piątkową wypowiedź szefa MSZ Radosława Sikorskiego, że wojska państw NATO są już na Ukrainie, Sullivan powiedział, że nie słyszał tej wypowiedzi i nie wie, co Sikorski miał na myśli. Dodał też, że prezydent Biden jasno deklarował, że nie wyśle amerykańskich żołnierzy na Ukrainę.
Jak dotąd, prezydent Andrzej Duda zdążył spotkać się przedstawicielami Kongresu, którzy – jak sam przekazał dziennikarzom – pozytywnie przyjęli jego propozycję zwiększenia obligatoryjnych wydatków na obronność z 2 na 3 procent PKB w ramach zobowiązań NATO-wskich.
Źródło: PAP / Oskar Górzyński, Waszyngton