21 października 2022

Joe Biden straszy: jeśli Republikanie wygrają wybory śródokresowe, to mogą wstrzymać pomoc dla Ukrainy

(EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA.)

Prezydent Joe Biden straszy, że jeśli w wyborach śródokresowych do kongresu wygrają Republikanie, to najprawdopodobniej wstrzymają pomoc dla Ukrainy. Amerykański przywódca powołał się na wypowiedzi Kevina McCarthy’ego, byłego lidera większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów, obecnie szefa mniejszości republikańskiej w niższej Izbie kongresu.

Zdaniem Bidena, wstrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy podważyłoby przywództwo amerykańskie w coraz bardziej niestabilnym świecie. – Powiedzieli, że jeśli wygrają, prawdopodobnie nie będzie finansowania – kontynuacji pomocy finansowej – dla Ukrainy, wojny ukraińskiej z Rosjanami – deklarował prezydent podczas zbiórki pieniędzy w Filadelfii dla kandydata na senatora w Pensylwanii Johna Fettermana.

Biden dodał, że Republikanie nie rozumieją, że w wojnie na Ukrainie chodzi o coś znacznie większego, o Europę Wschodnią, NATO i poważne konsekwencje. Zarzucił opozycji, że „nie ma wyczucia amerykańskiej polityki zagranicznej”.

Wesprzyj nas już teraz!

To nie pierwsza tego typu wypowiedź amerykańskiego przywódcy, który straszy powrotem izolacjonizmu w polityce międzynarodowej jak za czasów Donalda Trumpa.

– Ci faceci z drugiej drużyny tego nie rozumieją. Nie rozumieją, że sposób, w jaki postępuje Ameryka, determinuje, jak zrobi to reszta świata – komentował prezydent USA. – Uważają nas za lidera. Spoglądają na nas… ponieważ nie są tak duzi ani tak potężni. Świat też patrzy na te wybory, zarówno dobrzy, jak i źli ludzie, aby zobaczyć, co się stanie – dodał Biden, którego administracja zatwierdziła w zeszłym tygodniu kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 725 mln dolarów. W sumie od stycznia 2021 r. do Kijowa popłynęło ponad 18 mld dolarów.

Lider mniejszości republikańskiej w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy powiedział kilka dni temu, że w przyszłym roku Republikanie nie wręczą Ukrainie „czeku in blanco”, jeśli jego partia wygra wybory śródokresowe, które odbędą się 8 listopada br. Sugeruje to spadek ​ponadpartyjnego poparcia kongresu dla Ukrainy.

McCarthy w rozmowie z Punchbowl News – chociaż przyznał, że konflikt jest ważny – to jednak dodał, że Amerykanie sami borykają się z potężnymi problemami gospodarczymi i nie mogą sobie pozwolić na priorytetowe traktowanie pomocy dla Ukrainy. – Myślę, że ludzie w recesji nie wypiszą czeku in blanco dla Ukrainy. Po prostu tego nie zrobią – zasugerował.

Podczas głosowania w zeszłym miesiącu za przyjęciem ustawy w sprawie pomocy dla Ukrainy tylko 10 republikanów z Izby Reprezentantów poparło pakiet pomocy.

McCarthy w przeszłości niepochlebnie wypowiadał się o Władimirze Putinie, wskazując, że to brutalny dyktator podobny do Adolfa Hitlera. Mimo to w partii jest silna frakcja zwolenników programu „America First” byłego prezydenta Donalda Trumpa.

O zmianie zasad udzielania pomocy dla Ukrainy wspominał także kongresmen Chip Roy z Teksasu, ganiąc „lekkomyślne” wydawanie pieniędzy z budżetu państwa pod pretekstem zapewnienia obrony, bez rzetelnej debaty na temat interesów bezpieczeństwa narodowego.

Deputowana Kelly Armstrong (R-N.D.) zwracała uwagę, że jej wyborcy twierdzą, iż wojna na Ukrainie wydaje się być odległą kwestią. – Gdy ludzie widzą 13-proc. wzrost cen artykułów spożywczych; energii, podwojenie rachunków za media… jeśli jesteś społecznością przygraniczną i zalewają cię migranci i fentanyl, Ukraina to ostatnia rzecz, o której myślisz – komentowała.

W Senacie przywódca mniejszości republikańskiej Mitch McConnell (R-Ky.) nadal wyraża poparcie dla Ukrainy, chociaż niektórzy kandydaci nominowani do Senatu w wyborach śródokresowych sygnalizowali, że nie podzielają tej determinacji.

Wspierany przez Trumpa J.D. Vance z Ohio wprost mówi, że trzeba wreszcie skończyć z posyłaniem pieniędzy do Kijowa. Argumentuje, że nie można finansować długoterminowego konfliktu militarnego, który i tak przyniesie niewielkie zyski Ameryce.

Deputowany Michael McCaul z Teksasu wyjaśniał, że republikańska większość w kongresie nie oznacza, iż ​​Stany Zjednoczone porzucą Ukrainę, ale z pewnością będą „bardziej ostrożne”, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy.

Biały Dom zaś wskazuje, że administracja zobowiązała się współpracować z kongresem, aby pomóc Ukrainie „tak długo, jak to będzie potrzebne”.

Jak na razie Republikanie są faworytami do wygrania większości miejsc w Izbie Reprezentantów. Demokraci mają szansę na niewielką przewagę w Senacie.

Źródło: edition.cnn.com, finance.yahoo.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram