Katedra pw. św. Jakuba w Antwerpii, wspaniały zabytek architektury gotyckiej i miejsce spoczynku Petera Paula Rubensa został miejscem hinduskich praktyk. W towarzystwie barokowych stacji Drogi Krzyżowej, figur świętych i krucyfiksu, na posadzce kościoła odbywały się zajęcia z jogi, podczas których medytowano i recytowano mantry.
„W lipcu i sierpniu 2022 r. w każdą środę wieczorem o 20:00 odbywać się będzie sesja jogi” – czytamy w ogłoszeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie kościoła św. Jakuba w Antwerpii. Zatytułowana „Joga w kościele: Wpadniesz?” — reklama zachwala kościół jako „najfajniejsze miejsce na sesje w Antwerpii”.
W lokalnych mediach pojawiła się relacja z zajęć. Jak się okazuje, podczas sesji uczestnicy nie ograniczają się jedynie do ćwiczeń fizycznych, lecz recytują hinduskie mantry, medytują oraz śpiewają sankirtan (z sanskrytu: san „razem” i kirtana „śpiewać imiona Wisznu”) inwokacje do hinduistycznych bóstw, szczególnie popularne w ruchu Hare Kryszna.
Wesprzyj nas już teraz!
„Sankirtan to intonowanie mantr. Mantra pochodzi od słowa „man”, które oznacza „człowiek”, a „tra” oznacza „ochronę”. Tak więc śpiew tak naprawdę chroni żywe istoty” – wyjaśnia w filmie instruktor jogi Willy van der Auwera, potwierdzając, że mamy do czynienia z formą pogańskiego nabożeństwa odbywającego się w katolickiej świątyni.
Jeden z uczestników chwali otoczenie kościoła jako „tradycyjne” i „wyjątkowe”, dużo lepiej pełniące swoje zadanie niż sala gimnastyczna. Inny z kolei ceni sobie te sesje tym bardziej, że „kościół jest pełen dziedzictwa religijnego”, a „joga stanowi wyjątkową okazję do łączenia ludzi z tym dziedzictwem”.
Powstały w 1451 r. kościół św. Jakuba, zbudowany na miejscu schroniska dla pielgrzymów na trasie do Santiago de Compostela. Obecny budynek jest dziełem rodziny Waghemakere i Rombout Keldermans i został postawiony w stylu brabanckiego gotyku. W kościele we wschodniej kaplicy znajduje się grób Petera Paula Rubensa.
Źródło: churchmilitant.com / vrt.be
PR