22 października 2016

Józef Bandzo „Jastrząb” spoczął na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim

(Fot. Jan Hlebowicz / Foto Gosc / FORUM )

W kościele św. Karola Boromeusza pożegnano kpt. Józefa Bandzo „Jastrzębia”, jednego z ostatnich żołnierzy walczących w oddziale legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Józef Bandzo został pośmiertnie podniesiony do rangi podpułkownika. W Mszy świętej pogrzebowej uczestniczyli m.in. wiceminister obrony narodowej prof. Wojciech Fałkowski, prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

– Panie Pułkowniku, wartości którym służyłeś są ważne i trwają. Rzeczpospolita wróciła, aby pilnować tych wartości, żeby stać przy tych wartościach, żeby zaświadczyć teraz i w przyszłości, że są one niezbywalne i dla nas wszystkich najważniejsze – powiedział podczas ceremonii pożegnania prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej.

Wesprzyj nas już teraz!

W związku ze śmiercią jednego z ostatnich żołnierzy walczących w oddziałach mjr. Zygmunta Szendzielarza, list pożegnalny wystosował także prezydent Andrzej Duda. „Niepodległa Rzeczpospolita żegna jednego z jej najlepszych synów. Jednego z tych, którzy za wolność swojej Ojczyzny i Narodu gotowi byli ponieść najwyższą ofiarę. Żegnamy tak, jak na to zasłużył, jak bohater. Dołożymy wszelkich starań, aby każdy z nich został pochowany i uczczony w sposób godny” – napisał prezydent.

Podczas Mszy świętej pogrzebowej, homilię wygłosił ks. Andrzej Ostrowski, który podkreślił rolę nas wszystkich, którzy powinniśmy modlić się za zbawienie duszy kpt. Bandzo.

– Modlitwą możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich postawę, za ich niezłomność za ich umiłowanie ojczyznę, za ich patriotyzm. Pamiętajmy, że dopóki my cieszymy się życiem tu na ziemi, nasze zobowiązanie wobec tych osób nie może ustać. Mamy trwać w dziękczynieniu i starać się naśladować te wspaniałe postawy – mówił ks. Ostrowski.

Kpt. Józef Bandzo ps. Jastrząb urodził się 21 października 1923 r. w Wilnie. W lipcu 1942 r. został zaprzysiężony w szeregi Armii Krajowej. W październiku 1943 r. wstąpił do 3. Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”. Był jednym z pierwszych partyzantów na Wileńszczyźnie. W listopadzie 1943 r. ukończył kurs podchorążych i objął stanowisko dowódcy elitarnej drużyny w 1. kompanii dowodzonej przez por. Romualda Rajsa ps. „Bury”. Wziął udział we wszystkich ważniejszych akcjach i bitwach jednostki na Wileńszczyźnie. Ciężko ranny podczas bitwy pod Murowaną Oszmianką 14 maja 1944 r. Był uczestnikiem operacji „Ostra Brama”.

Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicz, kpt. Józef Bandzo został pośmiertnie podniesiony do rangi podpułkownika.

 

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 12 191 zł cel: 500 000 zł
2%
wybierz kwotę:
Wspieram