8 listopada 2012

Justin Welby zostanie najprawdopodobniej nowym arcybiskupem Canterbury, co będzie dużą niespodzianką. Jego nominacja ma być oficjalnie ogłoszona w najbliższy piątek.

 

Rowan Williams już w marcu 2012 roku ogłosił, że ustąpi ze stanowiska. Według „The Daily Telegraph” Welby nieoficjalnie przyjął już nominację. Decyzję o obsadzeniu tego stanowiska podejmuje premier, wybierając między dwoma kandydatami zaproponowanymi przez Królewską Komisję Nominacyjną. W jej skład wchodzą przedstawiciele synodu duchowieństwa, laikatu i tymczasowego zarządu, który kieruje obsadzaną diecezją w trakcie wakatu.

 

Równocześnie, bookmacherzy przestali przyjmować zakłady wskazujące na Welbiego, jako na osobę która obejmie najbardziej prestiżowe stanowisko państwowego związku wyznaniowego. Do tej pory faworytem był arcybiskup Jorku John Sentamu, wymieniano także nazwiska „biskupów” Coventry, Norwich i Liverpoolu.

 

Justin Welby (ur. 1956) – uczył się w Eton College, prestiżowej angielskiej szkole męskiej, w Trinity College Uniwersytetu Cambridge studiował prawo i historię. Przez 11 lat pracował na stanowisko kierowniczym w branży paliwowej, w 1987 rozpoczął formację religijną, ordynowany został w 1993 roku. Diecezję objął w 2011 roku.

Wielokrotnie wypowiadał się na temat dialogu międzyreligijnego (zwłaszcza z islamem), bioetyki, zarządzania i finansowania anglikanizmu. Uważany jest za postać odległą od brytyjskiego establishmentu. Reprezentuje ewangelikalny Low Church.

 

 

źródło: telegraph.co.uk

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie