21 kwietnia 2012

Z okazji IV Tygodnia Biblijnego, jaki rozpocznie się jutro, biskupi polscy przygotowali specjalny list pasterski zatytułowany „Objawienie Boże a objawienia prywatne”. Pasterze Kościoła w Polsce apelują w nim: „Budujmy swoją chrześcijańską tożsamość na mocnym fundamencie apostolskiego depozytu wiary”. Autorzy listu przestrzegają równocześnie, by „nie przeceniać wartości objawień prywatnych, a tym bardziej nie opierać swej wiary na bliżej nieokreślonych wizjach”.

 

Biskupi w swym liście pasterskim przypominają wiernym, że słowa Pisma Świętego są skierowane do każdego z nas osobiście. „Dlatego Kościół, poprzez ustanowienie Niedzieli Biblijnej, zaprasza nas do codziennego – osobistego i wspólnotowego – czytania Pisma Świętego w rodzinach” – czytamy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pasterze Kościoła katolickiego zachęcają do korzystania z katolickich programów telewizyjnych i radiowych oraz z programów biblijnych czy komentarzy do czytań mszalnych, jakie zawarte są często w tygodnikach katolickich. Biskupi apelują: „Twórzmy w parafiach kręgi biblijne, a w diecezjach Szkoły Słowa Bożego jako żywe Domy Słowa, aby Ewangelia nie była bezdomna! Oby Pismo Święte nie było jedną z wielu książek porzuconych na półce!”.

 

Biskupi podkreślają, że cała prawda o Chrystusie została objawiona ludziom w Piśmie Świętym, więc objawienia prywatne nie dodają nic nowego do Objawienia Bożego. „Dane ludziom objawienia prywatne nie dodają nic nowego do Objawienia Bożego, które jest przekazywane w Piśmie Świętym i w żywej Tradycji Kościoła. Niczego też w nim nie przekreślają i nie poprawiają. Pełnią wobec niego służebną rolę. Udzielane są przez Boga pojedynczym osobom, aby Kościołowi powszechnemu lub wspólnotom lokalnym czy określonym grupom mocniej przypomnieć prawdę już obecną w Piśmie świętym i Tradycji. W ten sposób mogą pomóc w pełniejszym przeżywaniu tej prawdy w konkretnym czasie (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, 67). Przez świętą Faustynę – na przykład – Pan Jezus przypomniał całemu Kościołowi prawdę o miłosierdziu Boga, objawioną już w Starym i Nowym Testamencie, aby wybrzmiała na nowo i owocowała w życiu współczesnego świata. Podobnie liczne objawienia maryjne niczego nie dodają do Ewangelii. Zalecana w nich modlitwa różańcowa – jak uczy bł. Jan Paweł II – jest „modlitwą ewangeliczną”, a wezwania do nawrócenia i pokuty aktualizują pierwsze zdanie Dobrej Nowiny głoszonej przez Jezusa: Przybliżyło się do was Królestwo Boże! Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1,15). Z kolei, objawienia prywatne, dawane ludziom w postaci wizji czy głębokich przeżyć religijnych, służą najczęściej temu, aby ich nawrócić, pogłębić ich więź z Bogiem bądź umocnić na drodze dawania świadectwa Chrystusowej Ewangelii. Nieraz pomagają one odkryć nowe powołanie czy charyzmat. Jest to pomoc, którą otrzymujemy, ale nie mamy obowiązku z niej korzystać” – czytamy w liście pasterskim biskupów.

 

Pasterze Kościoła w Polsce przypominają, że każde objawienie prywatne musi być uznane przez Urząd Nauczycielski Kościoła. „Dlatego trzeba zachować wielką ostrożność w przyjmowaniu treści dotyczących wiary i moralności zawartych w objawieniach prywatnych” – podkreślają hierarchowie.

 

List pasterski „Objawienie Boże a objawienia prywatne” będzie odczytywany w kościołach 22 kwietnia br.

 

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram