16 maja 2021

Już 19 maja wykład Roda Drehera – o książce, która pokaże Amerykanom przykład Polaków

19 maja o godz. 17:30 odbędzie się wykład amerykańskiego pisarza, Roda Drehera, autora głośnej „Opcji Benedykta”. Publicysta opowie o swojej najnowszej książce, która opisuje doświadczenie życia chrześcijańskiego w krajach byłego bloku państw sowieckich.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Ars Legis – Stowarzyszenie im św. Ivo Helory – Patrona Prawników oraz przez luksemburskie Conférence Saint-Yves i węgierski Magyar Katolikus Jogászok Társulásának. Będzie transmitowane na kanale Ars Legis na portalu YouTube oraz na profilu facebookowym stowarzyszenia. Rzecz ma w zamyśle po pierwsze uświetnić obchody dnia św. Ivo, patrona prawników, a po drugie – sprowokować debatę o przyszłości chrześcijaństwa.

Św. Ivo jest tradycyjnym patronem prawników wszystkich zawodów. Ośrodki jego kultu znajdowały się w Lublinie i Piotrkowie Trybunalskim, gdzie w I Rzeczypospolitej znajdował się Trybunał Koronny. Relikwie świętego znajdowały się we Wrocławiu oraz Krakowie, jednak nie dotrwały do naszych czasów. 19 maja, w dzień wspomnienia św. Ivo, o godz. 19 odbędzie się tradycyjna msza św. w Kolegiacie św. Anny w Krakowie, w trakcie której prawnicy będą nieśli odzyskane relikwie świętego. Kazanie wygłosi ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier. Ars Legis – Stowarzyszenie im. Św. Ivo Helory – Patrona Prawników zaprasza na mszę św. wszystkich prawników z Krakowa i okolic.

Rod Dreher jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych amerykańskich publicystów chrześcijańskich. W Polsce wzbudziła duże zainteresowanie jego książka „Opcja Benedykta” wydana w naszym kraju w 2018 roku. Dreher twierdzi, że chrześcijanie powinni dzisiaj wzorować się na św. Benedykcie, patronie Europy; rozumie to jako tworzenie silnych, zwartych grup, wycofanych ze społecznego mainstreamu, które troszczyć się będą o własne przetrwanie w epoce sekularyzacji i nowego pogaństwa. Miałyby tym samym stworzyć swoiste „arki”, które pozwolą chrześcijaństwu przetrwać i być może rozwinąć się znowu w innych, lepszych czasach. Dreher uważa, że takie „wycofanie” pozwoli chrześcijanom być wprawdzie mniejszością w społeczeństwie, ale jednak mniejszością aktywną i kreatywną.

Idea budzi duże zainteresowanie; w ocenie krytyków, do których zaliczają się także redaktorzy PCh24.pl, jest jednak nierealistyczna. Zakłada między innymi względnie pokojową koegzystencję świeckiego, spoganiałego państwa i wspólnot chrześcijańskich, co, jak wiadomo, w rzeczywistości nie zachodzi.

19 maja Dreher będzie opowiadał jednak nie o „Opcji Benedykta”, ale o swojej najnowszej książce pod angielskim tytułem „Live Not By Lies” (pol. Nie żyć według kłamstw). Dotyczy doświadczenia życia chrześcijańskiego w dawnych państwach poddanych sowieckiej dominacji; ma pokazać czytelnikom za Oceanem między innymi przypadek Polski.

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie