19 października 2024

Niemal od chwili, gdy dotarła wiadomość o uprowadzeniu księdza Jerzego Popiełuszki, ludzie przybywali tłumnie do żoliborskiego kościoła pod wezwaniem św. Stanisława i czuwali tam, dzień i noc. Cały czas trwały spowiedzi, księża byli świadkami nawróceń i powrotów do Kościoła – nieraz po wielu latach. Pogrzeb zamordowanego kapłana zgromadził 3 listopada 1984 roku, według różnych szacunków, od 450 tysięcy do 1 miliona wiernych.

Przez kilkanaście miesięcy po pogrzebie pielgrzymi przybywali tak tłumnie, że w kolejce do grobu stać trzeba było nawet kilka godzin. I ludzie stali – bez względu na pogodę. Tak rodziło się nowe sanktuarium i kult, który rozwija się po beatyfikacji Błogosławionego. Każdego dnia do grobu księdza Popiełuszki przybywają grupy pątników. Jak dotąd przybyło ich aż ponad 23 miliony.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Pątnicy w liczbach:

– 23 miliony pielgrzymów
– Polacy z ponad 7 500 miejscowości
– cudzoziemcy ze 134 krajów.

Przy grobie modlili się m.in:

– Papież Jan Paweł II i kardynał Joseph Ratzinger

– kardynałowie i biskupi z całego świata

– przywódcy polityczni, m.in prezydent USA George Bush; premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher; prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel; premier Włoch Giulio Andreotti; premier Węgier Victor Orban; prezydent Gruzji Michał Saakaszwili; przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.

Prośby o beatyfikację

Już 5 listopada, 2 dni po pogrzebie, do księdza Prymasa Józefa Glempa wpłynęła pierwsza pisemna prośba o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego. 178 podpisów złożyła grupa pracowników Szpitala Ginekologicznego w Warszawie, gdzie ksiądz Popiełuszko był kapelanem. 28 listopada kolejną taką prośbę – z 456 podpisami – złożyli studenci KUL. Pisali ludzie z całego świata z całego świata. Już w 1985 roku, a więc w roku po śmierci kapłana do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej napłynęło dokładnie 13 940 imiennych próśb z 17 krajów o beatyfikację księdza Popiełuszki.

Łaski

Wielu ludzi modli się za wstawiennictwem Księdza Jerzego i wielu otrzymuje specjalne łaski. Do dziś do Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii Św. Stanisława Kostki w Warszawie trafiły świadectwa ponad 600 łask, w tym kilkadziesiąt udokumentowanych uzdrowień poświadczonych opinią lekarzy. Są też świadectwa pomocy w znalezieniu pracy czy w trudnych sytuacjach rodzinnych. Przy grobie Błogosławionego ludzie odkrywają na nowo wiarę, powracają do Kościoła, przystępują po latach do spowiedzi. Ilość tych łask stawia tego zewnętrznie niepozornego kapłana w szeregu wielkich orędowników u Boga.

Pamięć o Księdzu Jerzym

W 157 polskich miejscowościach są ulice, place, skwery i ronda Jego imienia. Imię księdza Popiełuszki noszą ulice także we Francji, Niemczech, na Ukrainie i Węgrzech, w Nowym Jorku – plac. Ksiądz Jerzy jest też patronem ponad 50 szkół w Polsce, jednej w USA i w Sydney w Australii, patronem licznych stowarzyszeń, wspólnot i instytucji we Włoszech, Francji i Kolumbii. W Warszawie patronuje szpitalowi na Bielanach. Wezwanie błogosławionego Jerzego Popiełuszki nosi 7 parafii w Polsce.

W Polsce znajduje się 186 poświęconych mu pomników i pamiątkowych tablic. 8 pomników znajduje się za granicą – w USA, Anglii, Norwegii, Francji. Symboliczne groby księdza Popiełuszki znajdują się w 23 polskich miastach.

Fenomen służb przykościelnych

Od dnia pogrzebu aż do dziś przy grobie duszpasterza „Solidarności” czuwają dzień i noc służby porządkowe. Od 2010 roku organizację służb przejęła NSZZ „Solidarność”.

Relikwie

Od momentu beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki w świat rozeszły się Jego relikwie pierwszego stopnia, które czczone są dziś w ponad 1 800 miejscach. Blisko 1 200 z nich znajduje się w Polsce, ponad 500 zaś za granicą.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 162 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram