Prawie połowa wyborców z ośmiu dużych krajów Unii Europejskiej – podobnie jak Brytyjczycy – chciałaby mieć możliwość głosowania w sprawie opuszczenia struktur europejskich. Z sondażu przeprowadzonego w dniach od 25 marca do 8 kwietni przez firmę Ipsoso-MORI wynika, że w niektórych badanych państwach blisko połowa pytanych opowiedziała się za „wyjściem” z UE.
45 proc. z ponad 6 tys. ankietowanych z Belgii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Polski, Hiszpanii i Szwecji potwierdziło, że chcieliby referendum w swoim kraju w sprawie opuszczenia struktur unijnych.
Wesprzyj nas już teraz!
Co ciekawe, za „wyjściem” ze struktur europejskich w przeważającej mierze opowiadają się obywatele tzw. starej unii, głównie Włosi i Francuzi. Odpowiednio opuszczenia UE domaga się 48 proc. Włochów i 41 proc. Francuzów.
Mieszkańcy Italii mają nadzieję, że uda im się zorganizować własne referendum w tej sprawie, nawet jeśli Brytyjczycy ostatecznie zagłosują za pozostaniem w UE. Włosi, podobnie Francuzi chcą zrezygnować ze wspólnej waluty.
Dla porównania – struktury Unii Europejskiej chciałoby opuścić jedynie 22 proc. Polaków i 26 proc. Hiszpanów.
Aż 49 proc. ankietowanych wyraziło przekonanie, że Brytyjczycy zagłosują 23 czerwca br. za opuszczeniem struktur UE. Pytani o zdanie w tej sprawie sami Brytyjczycy są bardziej sceptyczni i uważają, że za opuszczeniem UE zagłosuje najwyższej 31 proc. obywateli.
51 proc. ankietowanych w 8 państwach europejskich uważa, że tzw. Brexit zaszkodzi gospodarce UE, podczas gdy tylko 36 proc. uznało, że uderzy ono w gospodarkę brytyjską.
Obywatele UE potwierdzili także, że nie chcą ściślejszej unii politycznej. Ponad 20 proc. respondentów w dziewięciu największych krajach europejskich, w tym także obejmujących Wielką Brytanię, opowiedziało się za ściślejszą integracją. Przeciwnych było ponad 40 proc.
Źródło: euractiv.com
AS