11 października 2023

Już ponad 2 tysiące ofiar nowej odsłony konfliktu izraelsko-palestyńskiego

(Fot. EPA/HAITHAM IMAD Dostawca: PAP/EPA.)

Na skutek izraelskich ostrzałów odwetowych, przeprowadzanych od soboty przeciwko celom palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy, zginęło już około 1 055 osób, a blisko 5,2 tysiąca zostało rannych – powiadomiła w środę agencja Reutera, powołując się na władze medyczne Gazy. Łączna liczba ofiar śmiertelnych po obu stronach konfliktu wynosi już ponad 2,2 tysiąca.

 

Wcześniej w środę izraelskie wojsko poinformowało, że w ciągu ostatnich czterech dni zginęło łącznie około 1,2 tys. Izraelczyków, z czego 170 to żołnierze.

Wesprzyj nas już teraz!

Najwięcej osób poniosło śmierć w sobotę, gdy bojownicy Hamasu wdarli się na teren Izraela i dokonali masakr na terenach położonych przy granicy ze Strefą Gazy – podczas plenerowego festiwalu muzycznego Supernova oraz w położonych w pobliżu granicy kibucach.

 

Wielu pielgrzymów nie wydostało się jeszcze z zagrożonych terenów

W Ziemi Świętej są jeszcze tysiące pielgrzymów – poinformował łaciński patriarcha Jerozolimy kardynał Pierbattista Pizzaballa. Włoski dostojnik, mianowany niedawno kardynałem przez papieża Franciszka, powiedział w wywiadach, że spodziewano się wzrostu przemocy, ale jej skala jest „szokująca”.

W rozmowie z siecią włoskich dzienników lokalnych kardynał Pizzaballa podkreślił po powrocie do Jerozolimy z Watykanu: – Ziemia Święta jest ziemią pielgrzymek, jest ich bardzo dużo. To, co się wydarzyło, było jak wybuch wulkanu; nikt nie mógł tego przewidzieć.

Są tu tysiące pielgrzymów, nie tylko włoskich. Niektórzy są uwięzieni, bo lotniska są zamknięte. Inni chcą zakończyć pielgrzymkę. Dlatego miejsca święte pozostają otwarte, ale także z powodu zasadniczej kwestii: to są miejsca modlitwy, a tego trzeba najbardziej w tym momencie – oświadczył łaciński patriarcha Jerozolimy.

W wywiadzie dla watykańskich mediów stwierdził zaś: – Przewidywało się wzrost przemocy, odczuwano to na całym terytorium; ale że na taką skalę i w takich formach, nawet z taką brutalnością, z takim barbarzyństwem – nikt tego nie przewidział.

– To jednak stawia na stole sprawę, która została wcześniej odłożona na półkę. Trzeba uczciwie powiedzieć, iż kwestia palestyńska, którą wszyscy uważali za zakończoną, wcale nie została zamknięta – zaznaczył kardynał Pizzaballa w rozmowie z Vatican News.

Dodał: – Tak długo, jak sprawa Palestyńczyków, ich przyszłość, wolność oraz godność nie będą brane pod uwagę w formach i kształtach potrzebnych dzisiaj, można mieć jasność, że perspektywy pokoju w Ziemi Świętej między Izraelem a Palestyną okażą się coraz trudniejsze.

Społeczność międzynarodowa musi ponownie spojrzeć na Bliski Wschód i kwestię palestyńsko-izraelską z większą uwagą niż w ostatnim okresie. A także musi ciężko pracować, aby spróbować uspokoić sytuację, aby doprowadzić strony do rozsądku poprzez mediacje, które niekoniecznie są publiczne, ponieważ te publiczne nigdy nie zadziałają – ocenił łaciński patriarcha Jerozolimy.

Jak dodał, „potrzebujemy wsparcia, potrzebujemy potępienia wszelkich form przemocy, izolując tych, którzy chcą przemocy, ale jednocześnie należy pracować nad uspokojeniem sytuacji, ponieważ dopóki będzie przemawiać broń, nie będzie możliwości, by usłyszeć jakiekolwiek inne głosy”.

 

Rzecznik sił Izraela: nasze wojsko w pobliżu granicy ze Strefą Gazy „przygotowuje się do wypełnienia misji”

Odbudowaliśmy płot na granicy ze Strefą Gazy, a w pobliżu zgromadziliśmy piechotę, artylerię i 300 tysięcy rezerwistów, którzy „przygotowują się do wypełnienia misji” – poinformował w środę rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) Jonathan Conricus.

Izraelskie wojska są „blisko Strefy Gazy, przygotowują się do wypełnienia misji, którą wyznaczył nam izraelski rząd, czyli zapewnienia, że na koniec tej wojny Hamas nie będzie miał żadnych zdolności wojskowych, które mogłyby zagrozić izraelskim cywilom lub ich zabijać” – powiedział Conricus w codziennym briefingu wideo.

W odpowiedzi na rozpoczęty w sobotę rano atak bojowników Hamasu Izrael ogłosił oblężenie palestyńskiej Strefy Gazy i prowadzi bombardowania z powietrza. Według źródeł wojskowych, kilkadziesiąt izraelskich samolotów zaatakowało w nocy z wtorku na środę ponad 200 celów w rejonie miasta Gaza. Conricus powiedział, że terroryści umieszczają swoje bazy wojskowe w niektórych budynkach cywilnych w strefie.

Według mediów, premier Izraela Benjamin Netanjahu uznał za konieczną również operację lądową w Strefie Gazy. W rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem w niedzielę, w kontekście zakładników uprowadzonych przez Hamas, Netanjahu miał powiedzieć: – Musimy wejść [do Gazy]. Nie możemy teraz negocjować – informował amerykański portal Axios. Ostatni raz izraelscy żołnierze wkroczyli do Strefy w 2014 roku.

 

Papież zaapelował o uwolnienie zakładników porwanych w Izraelu

Papież Franciszek zaapelował w środę o uwolnienie zakładników porwanych w Izraelu. Podczas audiencji generalnej w Watykanie wyraził też zaniepokojenie „całkowitym oblężeniem” Strefy Gazy.

W czasie spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra papież powiedział: – Śledzę nadal z bólem i niepokojem to, co dzieje się w Izraelu i Palestynie. Tyle osób zabitych, inne ranne. Modlę się za rodziny, dla których świąteczny dzień zamienił się w dzień żałoby.

Proszę o to, by zakładnicy zostali natychmiast uwolnieni – wezwał.

Przemawiając do uczestników audiencji Franciszek podkreślił także: – Prawem tego, kto jest atakowany jest bronić się, ale jestem bardzo zaniepokojony całkowitym oblężeniem, w jakim żyją Palestyńczycy w Gazie, gdzie także jest wiele niewinnych ofiar.

Terroryzm i ekstremizm nie pomagają osiągnąć rozwiązania konfliktu między Izraelczykami i Palestyńczykami, ale podsycają nienawiść, przemoc, chęć zemsty i wywołują tylko cierpienie – ostrzegł.

Bliski Wschód – dodał – nie potrzebuje wojny, ale pokoju, zbudowanego na sprawiedliwości, dialogu i odwadze braterstwa.

Papież zachęcił też wiernych do modlitwy za tych, którzy „cierpią z powodu głodu, niesprawiedliwości i zwłaszcza za drogą, umęczoną Ukrainę”.

 

Szefowa KE: unijna pomoc humanitarna dla narodu palestyńskiego nie podlega dyskusji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę, że pomoc humanitarna Unii Europejskiej dla narodu palestyńskiego nie podlega dyskusji, ale UE musi dokonać przeglądu pomocy finansowej.

Nasze wsparcie humanitarne dla narodu palestyńskiego nie podlega dyskusji – stwierdziła von der Leyen w oświadczeniu.

Jednak ważne jest, abyśmy dokładnie przejrzeli naszą pomoc finansową dla Palestyny. Fundusze UE nigdy nie trafiły i nigdy nie trafią do Hamasu ani żadnego podmiotu terrorystycznego – podkreśliła przewodnicząca KE.

Komisarz ds. rozszerzenia, Węgier Oliver Varhelyi ogłosił w poniedziałek „natychmiastowe” zawieszenie pomocy rozwojowej dla Palestyńczyków w odpowiedzi na „brutalny terror przeciwko Izraelowi”. Wkrótce potem komisarz ds. zarządzania kryzysowego Słoweniec Janez Lenarczicz zapewnił, że pomoc humanitarna, za którą odpowiada, będzie utrzymana „tak długo, jak to będzie potrzebne”.

„Chociaż zdecydowanie potępiam atak terrorystyczny Hamasu, konieczna jest ochrona ludności cywilnej i poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego” – napisał w sieci społecznościowej X (d. Twitter).

 

Prezydent Turcji: metody stosowane przez Izrael w Strefie Gazy są haniebne

– Izrael nie zachowuje się w Strefie Gazy jak państwo, a metody stosowane tam przez Tel Awiw są haniebne – ocenił w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który skomentował w ten sposób ostrzały odwetowe izraelskiej armii na cele palestyńskiego ugrupowania terrorystycznego Hamas w Strefie Gazy. Wypowiedź Erdogana przytoczył portal Times of Israel.

– Izrael nie powinien zapominać, że jeśli będzie zachowywał się bardziej jak organizacja niż państwo, to ostatecznie zostanie właśnie tak potraktowany – podkreślił prezydent Turcji. Zapowiedział też intensyfikację tureckich ataków na cele bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w Iraku i Syrii.

Wcześniej w środę izraelskie media informowały o skandalicznym – w ocenie Tel Awiwu – komentarzu tureckiego wiceministra edukacji Nazifa Yilmaza, który ostro zareagował na nagranie, zamieszczone przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu na platformie X (d. Twitterze), ukazujące izraelskie ostrzały Strefy Gazy.

„Pewnego dnia ciebie też zastrzelą. Umrzesz” – napisał Yilmaz, odnosząc się do szefa izraelskiego rządu.

 

Pekin gotów współpracować z Egiptem na rzecz przywrócenia pokoju w Izraelu

Chiński rząd jest gotowy współpracować z Egiptem w celu osiągnięcia natychmiastowego zawieszenia broni w wojnie Izraela z Hamasem – poinformował specjalny wysłannik Chin na Bliski Wschód Zhai Jun w rozmowie z Osamą Khedrem, szefem departamentu spraw palestyńskich przy egipskim MSZ. Zhai, w pierwszej publicznej reakcji na ataki Hamasu, powtórzył stanowisko Chin dotyczące rozwiązania dwupaństwowego.

„Chiny są gotowe kontynuować komunikację i współpracę z Egiptem w celu natychmiastowego zawieszenia broni i zaprzestania przemocy między stronami konfliktu” – napisano w komunikacie chińskiego resortu dyplomacji z wtorkowej rozmowy Zhai z Khedrem, który w sierpniu został mianowany ambasadorem w Izraelu.

Zhai wezwał również „społeczność międzynarodową do utworzenia wspólnych sił i zapewnienia pomocy humanitarnej narodowi palestyńskiemu”.

Wysłannik Chin stwierdził, że „sednem powracającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest opóźnienie w znalezieniu sprawiedliwego rozwiązania kwestii Palestyny, a fundamentalnym rozwiązaniem jest wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego”.

W reakcji na sobotnie ataki bojowników z terrorystycznej palestyńskiej organizacji Hamas na Izrael Chiny początkowo wydały ogólnikowe oświadczenie, wzywając „odpowiednie strony do zachowania spokoju, powściągliwości i natychmiastowego zakończenia działań wojennych w celu ochrony ludności cywilnej i uniknięcia dalszego pogorszenia sytuacji”.

 

Izraelskie lotnictwo zbombardowało Uniwersytet Islamski w Gazie, „ośrodek szkolenia inżynierów Hamasu”

Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały, że zbombardowały z powietrza Uniwersytet Islamski w Gazie, który służył według nich jako ośrodek szkolenia inżynierów Hamasu – przekazał w środę izraelski portal Times of Israel.

IDF ogłosiły, że uniwersytet był „ważnym ośrodkiem politycznej i wojskowej potęgi” Hamasu, pełnił funkcję „ośrodka szkolenia inżynierów Hamasu” oraz był wykorzystywany do „rozwoju i produkcji broni”.

O zniszczeniu części uniwersytetu w izraelskich nalotach informowała również stacja BBC.

Według najnowszych danych od soboty, gdy bojownicy palestyńskiego Hamasu zaatakowali Izrael, izraelskie lotnictwo uderzyło w 2687 celów na terenie kontrolowanej przez tę organizacje terrorystyczną Strefy Gazy. 1329 z nich to piętrowe budynki, w których znajdowały się elementy sił Hamasu, w tym centra dowodzenia – podał Times of Israel.

 

Strefa Gazy/ W izraelskich ostrzałach odwetowych zginęło dziewięcioro pracowników ONZ

W wyniku przeprowadzanych od soboty ostrzałów odwetowych izraelskiej armii na cele palestyńskiego ugrupowania terrorystycznego Hamas w Strefie Gazy zginęło dziewięcioro pracowników Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) – przekazała w środę Associated Press.

Ochrona ludności cywilnej jest podstawą, również podczas wojny. Cywile powinni być chronieni zgodnie z prawem konfliktów zbrojnych – podkreśliła w rozmowie z agencją AP Juliette Touma, dyrektor ds. komunikacji w UNRWA, odnosząc się do śmierci pracowników ONZ na skutek izraelskich ostrzałów.

Jak dodała, zginęli oni we własnych domach w Strefie Gazy. Powiadomiła również, że uszkodzona została siedziba UNRWA w Gazie oraz 18 szkół zarządzanych przez tę organizację, które zostały w ostatnich dniach przekształcone w schroniska dla palestyńskich uchodźców.

We wtorek UNRWA powiadomiła, że takie schroniska utworzono na terenie 83 szkół. W środę w godzinach porannych Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) oznajmiło, że – według najnowszych danych – ponad 260 tysięcy mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy z powodu izraelskich nalotów.

UNRWA została powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by pomóc w zapewnieniu edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej uchodźcom palestyńskim, przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Większość uchodźców, którym pomagała dotychczas UNRWA, to potomkowie około 700 tysięcy Palestyńczyków, wypędzonych ze swoich domów lub ewakuowanych w trakcie pierwszej wojny izraelsko-arabskiej w latach 1948-1949.

pap logo

Źródło: PAP

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram