2 lutego 2023

Już wkrótce Synod Kontynentalny. Co uchwalą biskupi i świeccy z całej Europy?

W dniach 5 – 12 lutego będzie odbywać się w Pradze kontynentalny etap Synodu o Synodalności. W pierwszej części weźmie udział 200 osób – 156 delegatów z 39 konferencji episkopatów w Europie oraz 44 dodatkowych uczestników, których zaprosiły episkopaty. Każda delegacja składa się z przewodniczącego Episkopatu oraz z kilku dalszych członków, w tym koniecznie z osób świeckich. Dodatkowo w spotkaniach będzie uczestniczyć zdalnie 390 delegatów wskazanych przez episkopaty.

Polskę reprezentować będą między innymi abp Stanisław Gądecki, metropolita Poznania i przewodniczący KEP, oraz ks. Mirosław Tykfer, koordynator synodalny w archidiecezji Poznania oraz członek sekretariatu Synodu przy KEP.

Stolica Apostolska wskazywała, że w debacie kontynentalnej powinny brać udział także kobiety, ludzie młodzi oraz osoby na marginesie społeczeństwa.

Wesprzyj nas już teraz!

W drugiej części spotkania w Pradze w dniach 10 – 12 wezmą udział wyłącznie przewodniczący 39. episkopatów europejskich.

Pozostaje otwartym pytaniem, jaki kształt przybierze finalny dokument kontynentalny. Wspólną wizję odpowiedzi na różne wyzwania będą musieli przedstawić w nim przedstawiciele tak różnych Kościołów jak te w Polsce czy Niemczech. W dokumencie przygotowawczym, który Sekretariat Synodu opublikował w październiku 2022 roku, zawarto tymczasem wiele elementów mogących wspierać narrację liberalną, tak bliską sercu biskupów nie tylko z Niemiec, ale w zasadzie z całej Europy Zachodniej. 

Nie wiadomo też, jakie ostatecznie biskupi zajmą stanowisko względem postulatów zgłaszanych przez wiernych w  ramach pierwszego etapu Synodu o Synodalności. Podczas gdy w Polsce w dokumencie podsumowującym krajowe obrady wątków rewolucyjnych zasadniczo nie było, to w podsumowaniach z takich krajów jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Belgia, Holandia, Francja, Włochy, Hiszpania czy Irlandia – już owszem, niekiedy w radykalnej formie.

W ramach spotkania w Pradze uczestnicy procesu synodalnego będą pracować posługując się jednym z pięciu oficjalnych języków roboczych: włoskim, angielskim, francuskim, niemieckim i polskim. Utworzonych zostanie czternaście grup złożonych z przedstawicieli różnych krajów; w każdej grupie ma zasiadać podobna liczba biskupów oraz kobiet.

W grupach zostanie omówiony watykański dokument z października; wyniki namysłu nad nim zostaną przedstawione przed całym zgromadzeniem synodalnym; 9. lutego przyjęty zostanie dokument finalny. Z kolei biskupi już we własnym gronie wypracują swój komentarz do dokumentu końcowego. Na wszystkich etapach przewidziano wiele okazji do wspólnej modlitwy.

Do podobnych spotkań dochodzi również na innych kontynentach. Wszystkie dokumenty kontynentalne zostaną przesłane do Watykanu, gdzie Sekretariat Synodu sporządzi syntezę. Synteza będzie przedmiotem dyskusji biskupów i świeckich na Synodzie o Synodalności w październiku tego roku; ostatecznie cały Proces Synodalny zakończy się synodem w październiku roku 2024.

Źródła: Katholisch.de, Episkopat.pl, PCh24.pl

Pach

Spowiedź to nie psychoterapia!Ks. prof. Paweł Bortkiewicz odpowiada Biedroniowi!

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 34 666 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram