6 września 2024

Już wkrótce szczyt pokojowy ws. Ukrainy? Zełenski rozmawiał o tym z Scholzem

(Wołodymyr Żeleński i Olaf Scholz, fot. EPA/JENS KRICK / POOL Dostawca: PAP/EPA.)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem na temat zwołania drugiego szczytu pokojowego. Jeszcze kilkanaście dni temu Zełenski prosił o pośredniczenie w rozmowach pokojowych premiera Indii Narendrę Modiego.

Do spotkania pomiędzy ukraińskim i niemieckim przywódcą doszło we Frankfurcie nad Menem. Celem spotkania były rozmowy i przygotowania do zorganizowania drugiego szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy. W ramach komentarza do wizyty w Niemczech prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Niemcom za wsparcie w czasie prowadzonej wojny.

„Jestem wdzięczny za wszechstronne wsparcie, zwłaszcza pomoc wojskową udzieloną Ukrainie od początku inwazji Rosji na pełną skalę” – napisał Zełenski zapewniając, że „to wsparcie jest bardzo ważne – jest podstawą naszej skutecznej walki o niepodległość Ukrainy” – wskazał.

Wesprzyj nas już teraz!

Co więcej, prezydent Zełenski wyraził wdzięczność „za przywództwo we wzmacnianiu naszego systemu obrony powietrznej, który ratuje życie Ukraińców”. „Omówiliśmy również wdrażanie formuły pokoju i przygotowania do drugiego szczytu pokojowego” – napisał Zełenski. 

Z kolei niemiecki kanclerz Olaf Scholz zapewnił, że Niemcy wciąż będą wspierały Ukrainę w czasie prowadzonej wojny z Federacją Rosyjską.  

„Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne” – zapewnił Olaf Scholz, publikując swój komentarz na platformie X. Według Scholza Niemcy są i pozostaną krajem najmocniej wspierającym Ukrainę w Europie. 

W tym kontekście warto przypomnieć słynne „wsparcie” Niemiec dla Ukrainy, które zostało przekazane w 2022 roku. Berlin miał wówczas przekazać Kijowowi hełmy wojskowe. Niestety okazało się, że przynajmniej część przesyłki stanowiły kaski zazwyczaj noszone przez budowlańców.

W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Niemiec, gdzie uczestniczył w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (ministrów obrony krajów wspierających Kijów) w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein. Wezwał sojuszników, by zignorowali wyznaczone przez Kreml „czerwone linie” oraz udzielili Ukrainie zgodę na wykorzystanie przeciw Rosji pocisków dalekiego zasięgu.

pap logo

Źródło: PAP, X.com

Oprac. WMa

 

 

Mieli przysłać hełmy wojskowe, a przysłali… kaski budowlane. Tak wygląda niemiecka pomoc dla Ukrainy

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram