Późnym wieczorem w Wielką Środę, w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej wierni zobaczyli kolejne sceny wielkotygodniowego misterium.
Bernardyn z Kalwarii o. Mikołaj Rudyk OFM zauważa, że wiele innych znanych polskich „kalwarii” wzoruje swoje pasyjne misteria na wypracowanym scenariuszu z Kalwarii Zebrzydowskiej. „Jest tu widoczny wpływ na inne ośrodki, gdzie odgrywane są misteria Meki Pańskiej” – podkreśla i przypomina, ze dzisiejszy formę misteriów opracował nieżyjący już o. Augustyn Chadam w oparciu o teksty Ewangelii. „Trudniejsze role aktorskie o. Chadam zlecił alumnom seminarium duchownego.
Wesprzyj nas już teraz!
Program kolejnej części liturgicznego dramatu, odtwarzającego sceny ewangeliczne, podzielono na pięć części. Całość rozgrywała się na scenie od strony Góry Ukrzyżowania i rozpoczęła się prologiem. Po nim na podium weszli pielgrzymi jerozolimscy, w których wcielili się alumni kalwaryjskiego seminarium duchownego.
Aktorzy przedstawili sceny, które poprzedzały Mękę Pańską: „Uczta u Szymona”, „Zdrada Judasza” i „Posiedzenie Sanhedrynu”, na którym zapada decyzja o śmierci Jezusa. W postać Chrystusa wciela się brat Terencjan, kleryk IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Tradycyjnie w obchodach Wielkiego Tygodnia w sanktuarium kalwaryjskim wezmą udział biskupi krakowscy. W Wielki Piątek ok. godz. 8.00 przy kaplicy „u Piłata” do zgromadzonych pielgrzymów słowo Boże wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Natomiast liturgii Męki Pańskiej na zakończenie Misterium Pasyjnego przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń. Hierarcha odprawi także Mszę św. rezurekcyjną w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
Kalwaryjskie Misterium Pasyjne, biorące swój początek w pierwszej połowie XVII w., gromadzi w sanktuarium co roku ponad 100 tys. pielgrzymów i turystów z kraju i z zagranicy. Misterium odbywa się w plenerze na Dróżkach Kalwaryjskich na przestrzeni ok. 6 kilometrów.
Źródło: KAI
luk