Koalicja Obywatelska „DLA RODZINY” zakończyła pierwszy etap kampanii społecznej prowadzonej pod hasłem „Priorytet – Rodzina!”. 124 kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich otrzymało ankietę dotyczącą postaw deklarowanych w sprawie ochrony rodziny.
Pytania skierowane przez organizatorów kampanii skłaniały do jasnego przedstawienia zapatrywań kandydata w sprawie polityki rodzinnej. „Czy rodzina jest dla Pana/Pani priorytetem? Czy w swojej działalności samorządowej zamierza Pan/Pani przestrzegać tego, co o rodzinie mówi Konstytucja RP?” – pytali organizatorzy zwracając się do kandydatów biorących udział w wyborach.
Wesprzyj nas już teraz!
Kandydaci otrzymali także „Deklarację działania na rzecz rodziny”. Czytamy w niej: „Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny” (art. 71. 1), dlatego też deklaruję w swoich działaniach samorządowych uwzględnianie dobra rodziny, co będzie oznaczać inicjatywę i poparcie m.in. dla: przygotowania strategicznego planu rozwoju społeczności lokalnej z „uwzględnieniem dobra rodziny” albo korektę pod tym kątem istniejących już planów, a także opracowania i wdrożenia planu polityki prorodzinnej.
Kandydaci biorący udział w akcji zobowiązywali się także do ochrony małżeństwa jako związku kobiety i małżeństwa, prowadzenia polityki przyjaznej matkom i ojcom, a także poszanowania prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Kandydaci na prezydentów miast wojewódzkich otrzymali także materiały na temat łamania praw rodziców.
Wśród kandydatów, którzy podpisali się pod Deklaracją, są m.in. Mariusz Dzierżawski, Przemysław Wipler (kandydaci na prezydenta Warszawy) oraz Marta Patena (kandydatka na prezydenta Krakowa). Odpowiedzi nie udzielili m.in. Hanna Gronkiewicz – Waltz, Piotr Guział, Andrzej Rozenek, Jacek Sasin, a także Ryszard Grobelny, Jacek Majchrowski oraz Rafał Dudkiewicz.
Kampanię społeczną prowadzi Koalicja Obywatelska DLA RODZINY.
Paweł Ozdoba