W jednej z katolickich szkół w miasteczku London, w kanadyjskiej prowincji Ontario, dyrekcja postanowiła wyznaczyć specjalne miejsce na modlitwę dla uczniów muzułmańskich. Wiele osób dziwi się temu przedsięwzięciu. Szkoła, zgodnie ze swoją tożsamością, winna krzewić wiarę katolicką, a nie sprzyjać innym religiom.
Dyrektorka gimnazjum katolickiego im. Matki Teresy, Ana Paula Fernandes na pytanie dziennikarza odnośnie uczęszczania do szkoły katolickiej dzieci innej wiary odparła, że jej szkoła chlubi się tym, iż jest otwarta na różnorodność.
Wesprzyj nas już teraz!
Pani dyrektor, wskutek działań podjętych w ub. roku przez kilkunastoosobową grupę muzułmańskiej młodzieży, zdecydowała się przekształcić jedno z pomieszczeń na pierwszym piętrze szkoły w salę modlitewną dla wyznawców islamu.
Młodzi muzułmanie będą mogli z niej korzystać na zasadach ustalonych przez lokalnego imama w porozumieniu z dyrekcją szkoły. Co ciekawe, sala modlitewna znajduje się zaledwie kilka metrów od kaplicy, w której gromadzi się na adorację i modlitwę większość uczniów.
Dyrektorce bardzo zależało na tym, by pokój przeznaczony na modlitwę dla muzułmanów znalazł się w tym samym budynku, w którym jest kaplica katolicka.
Pomieszczenie ma być gotowe do użytku pod koniec września. Będzie z niego korzystać pond dwadzieścia osób z liczącej ponad 1400 uczniów wspólnoty. Zdaniem dyrektor Fernandes, sala modlitewna będzie sprzyjać tolerancji i zrozumieniu różnych religii.
Szkoły katolickie w wielu krajach, podobnie jak inne organizacje określające się mianem katolickich, często mają problem z zachowaniem własnej tożsamości. W marcu tego roku biskupi w Stanach Zjednoczonych wydali dokument: „Zbiór norm przeznaczonych dla szkół katolickich”. Określa on cechy, jakie powinna posiadać szkoła, aby mogła nosić miano „katolickiej”. Pośród nich wymienia się m.in.: naśladowanie wzoru Jezusa, pracę na rzecz misji ewangelizacyjnej, próbę osiągania jak najlepszych wyników nauczania, całościową edukację dziecka i promowanie katolicyzmu.
Szkoły katolickie coraz częściej otwierają się na uczniów różnych wyznań. Warunkiem jednak uczęszczania do tych szkół powinna być pełna akceptacja tożsamości katolickiej placówki. Nie zawsze tak się jednak dzieje.
Źródło: vancouver24hrs.ca, Radio Watykańskie, AS