Prawne dopuszczenie eutanazji w Kanadzie wydaje gorzkie owoce. W ubiegłym roku na życzenie uśmiercono wielu pacjentów zmagających się z rakiem. Wzrasta również ilość osób, które w akcie desperacji wnioskują o pozbawienie ich życia.
Od zalegalizowania wspomaganego samobójstwa prawie 45 tys. Kanadyjczyków zdecydowało się tak zakończyć życie. W ubiegłym roku było to ponad 13 tys. osób, co stanowiło 4,1 proc. zmarłych – to wnioski z raportu ministerstwa zdrowia, podsumowującego praktykę wspomaganego samobójstwa na przestrzeni ostatnich czterech lat. Najczęściej o uśmiercenie proszą chorzy na nowotwory.
Widoczny jest także ogólny wzrost liczby zabijanych pacjentów. W roku 2022 wspomagane samobójstwo wybrało o 31,2 proc. więcej chorych w porównaniu z rokiem poprzednim.
Wesprzyj nas już teraz!
Główną przyczyną wskazywaną w rozpatrzonych wnioskach była utrata zdolności do podejmowania ważnej dla pacjenta działalności (86,3 proc.), utrata zdolności do wykonywania codziennych czynnności (81,9 proc.) i niemożność kontrolowania bólu (59,2 proc.).
Najczęściej o uśmiercenie proszą osoby chorujące na raka – w ubiegłym roku było to 63 proc. wszystkich przypadków. W dalszej kolejności wnioskodawcy cierpieli na choroby kardiologiczno-naczyniowe (18,8 proc.), choroby płuc, neurologiczne i „inne”.
W ostatnich latach podwyższył się wiek pacjentów wnoszących o zabicie. W 2019 roku było to średnio nieco ponad 75 lat, a w roku 2022 – 77 lat. Nieco częściej o tzw. eutanazję proszą mężczyźni, niż kobiety.
Na pozbawienie życia w szpitalu, według litery prawa, mogą liczyć wyłącznie osoby ciężko chore. Od 2021 roku nie ma obowiązku uzyskiwania opinii, że daje się przewidzieć pozostały danej osobie czas życia.
Nie wszystkie wnioski o wspomagane samobójstwo kończą się uzyskaniem zgody. Np. w ubiegłym roku złożono ich ponad 16 tys., ale 560 zostało odrzuconych. 298 chorych wycofało się, a w ponad 2 tys. przypadków chorzy zmarli przed niemoralnym zabiegiem.
(PAP)/ oprac. FA
Co robić z wątpliwym nauczaniem Franciszka? Rozwiązanie jest banalnie proste