Kanadyjska policja wznowiła próbę udrożnienia mostu drogowego na granicy z USA, blokowanego przez protestujących kierowców ciężarówek. Policja poinformowała, że rozpoczęła aresztowania i odholowywanie pojazdów. Zakończenie blokady nakazał w piątek sąd prowincji Ontario.
Footage shows trucks in gridlock on the Ambassador Bridge, a key trading link between the U.S. and Canada. It was temporarily closed early Tuesday amid growing protests against Canada’s Covid-19 vaccine mandates. #WSJWhatsNow pic.twitter.com/1ia6TY4KIa
— The Wall Street Journal (@WSJ) February 8, 2022
Wesprzyj nas już teraz!
Most, który łączy Detroit w USA i Windsor w Kanadzie, okupują od kilku dni uczestnicy „Konwoju Wolności”, którzy protestują przeciwko obostrzeniom sanitarnym i polityce kanadyjskich władz.
One Of The Arrests In The #Windsor #FreedomConvoy2022 Protest pic.twitter.com/CQpB8VyvFP
— 🔴 Choice News Network 🌐 (@ChoiceNewsNet) February 13, 2022
Zamknięcie mostu spowodowało zakłócenia w przemyśle motoryzacyjnym po obu stronach granicy. Most jest bowiem drogą tranzytu ponad 25 procent towarów przemieszczanych między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą.
Dramatic scenes at Ambassador Bridge as police arrest Canada's 'Freedom Convoy' protesters blocking the border between Detroit and Windsor https://t.co/cQYAP5s2Ei
— NEWS MAKER (@NEWS_MAKER) February 13, 2022
Rząd Kanady nie wyklucza żadnych opcji w sprawie blokad i protestów organizowanych przez przeciwników restrykcji epidemicznych. W sobotę premier Justin Trudeau zwołał posiedzenie specjalnej grupy roboczej; kolejne odbędzie się w niedzielę.
„Blokady w Kanadzie muszą się skończyć, a rząd federalny będzie pracował nad każdą możliwą opcją rozwiązania sytuacji” – napisano w sobotnim komunikacie po posiedzeniu. Trudeau podkreślił, że „przejścia graniczne nie mogą i nie będą pozostawać zamknięte, a wszystkie opcje są obecnie rozważane”.
Grupa robocza zwołana przez premiera to zespół ministrów i urzędników, który wspiera kanadyjskie prowincje i miasta w znalezieniu rozwiązań prowadzących do zakończenia „nielegalnych blokad i zajmowania terenu”. Tematem posiedzenia były też zagrożenia ekonomiczne w związku z blokadami, w tym ryzyko dla miejsc pracy. Omawiano ochronę lotnisk, portów i linii kolejowych na wypadek blokad oraz sprawę zapewnienia bezpieczeństwa „mieszkańcom i społecznościom”.
Organizatorzy protestu zapowiadają z kolei jego kontynuację mimo ogłoszonego stanu wyjątkowego, który umożliwia władzom siłowe zakończenie demonstracji. Protestujący na granicy oraz w Ottawie i innych dużych miastach Kanady zapewniają, że będą kontynuować manifestacje do czasu zniesienia obostrzeń sanitarnych.
Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa, PolskieRadio24.pl
TK