2 grudnia 2016

Kanclerz Merkel: koniec negocjacji z Turcją w sprawie wejścia do Unii Europejskiej

Negocjacje z Turcją mają zostać przerwane – zadeklarowała na posiedzeniu CDU niemiecka kanclerz Angela Merkel. Chodzi o toczące się od dziesięcioleci rozmowy o przystąpieniu Ankary do Unii Europejskiej. Prezydent Erdogan ma jednak nadzieję, że wszystko wróci do normy.


Jak poinformował dziennik „Bild-Zeitung”, kanclerz Angela Merkel wypowiedziała się przeciwko otwieraniu jakichkolwiek nowych rozdziałów negocjacyjnych w rozmowach z Turcją o przystąpieniu do Unii Europejskiej. Jej deklaracja miała paść na spotkaniu partyjnym CDU. Merkel miała polecić swoim kolegom partyjnym, by w rozmowach z mediami i wyborcami odpowiadali właśnie w ten sposób, pytani w związku z nadchodzących w Niemczech wyborami parlamentarnymi o stanowisko CDU względem Ankary.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski poparł zamrożenie negocjacji z Turcją ze względu na liczne naruszenia tak zwanych praw człowieka przez władze znad Bosforu po nieudanym czerwcowym puczu wojskowym. Europarlamentarzyści uznali, że nie tylko nie należy otwierać kolejnych rozdziałów negocjacyjnych, ale nawet rozmawiać o już otwartych, dopóki Ankara nie będzie respektować wartości uznawanych przez Europę za fundamentalne. Rezolucja Parlamentu nie ma żadnej mocy prawnej, a jedynie symboliczną. Właściwą decyzję o ewentualnej kontynuacji bądź nie rozmów z Turcją podjęta zostanie dopiero na szczeblu władz państw unijnych.

 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zadeklarował we wtorek, że wciąż jest dobrej myśli i wierzy, iż rozmowy negocjacyjne będą kontynuowane. Przyznał jednak, że strona turecka z ubolewaniem przyjęła rezolucję Parlamentu Europejskiego. W pierwszym odruchu po przyjęciu rezolucji polityk zagroził Europie wypowiedzeniem umowy o imigrantach, co miałoby skutkować nowym kryzysem uchodźczym. Erdogan zagroził też, że Ankara nie jest skazana na Europę i „ma wiele alternatyw”. Jeszcze w listopadzie prezydent mówił otwarcie o ewentualnym ścisłym powiązaniu tureckiej gospodarki z Rosją, Chinami i innymi państwami azjatyckimi, zamiast z UE.

 

Z kolei sama Angela Merkel w niedawnym przemówieniu przed Bundestagiem zadeklarowała, że niezależnie od negatywnych w jej ocenie wydarzeń w Turcji zamierza utrzymać dwustronną współpracę z tym krajem i dbać o jej dobry stan. Jak tłumaczyła, Niemcy mają we właściwych relacjach z Ankarą żywotny interes.

 

 

 

Źródła: faz.net, Bundestag.de

Pach

 



 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 303 375 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram