„2763 orzeczenia o przysposobieniu dziecka wydały sądy w 2022 roku”, czytamy w raporcie przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Jak zauważa „Dziennik Gazeta Prawna” oznacza to, że w porównaniu z 2021 r. liczba adoptowanych dzieci zwiększyła się, ale zaledwie o 2 proc. „Jednocześnie w ubiegłym roku o 11,7 proc. wzrosła liczba małoletnich, dla których ośrodkom adopcyjnym nie udało się znaleźć rodziców – było ich 2225”, czytamy.
„Zestawienie ze sobą tych danych pokazuje, że kandydatów na rodziców jest zdecydowanie mniej niż dzieci czekających na nowy dom”, podkreśla „DGP”.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem MRiPS jest to związane z jednej strony z tym, że po okresie pandemii koronawirusa zwiększyła się liczba dzieci, których sytuacja prawna została uregulowana i mogły zostać zgłoszone do adopcji, a z drugiej tym, że ewentualni kandydaci na rodziców odkładali decyzję o rozpoczęciu starań o przysposobienie dziecka właśnie ze względu na niepewną sytuację epidemiczną i wybuch wojny w Ukrainie.
„Ponadto dokonania tzw. matchingu, a więc doboru dzieci dla osób chcących zostać rodzicami, nie ułatwia fakt, że aż 67 proc. z tych, które zostały zakwalifikowane do adopcji, jest w wieku 5–14 lat. Natomiast kandydaci zwykle są zainteresowani przysposobieniem maluchów i ośrodkom adopcyjnym trudno jest zachęcić ich do przyjęcia pod swój dach starszych dzieci”, czytamy.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, GazetaPrawna.pl