W pierwszą niedzielę maja w sanktuarium maryjnym w Gidlach odbędzie się doroczny odpust. Główna Msza św. rozpocznie się o godz. 11 procesją z Figurką Matki Bożej z Kaplicy na teren Kalwarii Gidelskiej. Odbędzie się także ceremonia „Kąpiółki”: podczas modlitwy Litanią Loretańską, ojcowie dominikanie zanurzą łaskami słynącą Figurkę w winie.
Uroczystości odpustowe rozpoczną się Mszą św. już w sobotę o godz. 17. 30. Na majowe uroczystości co roku przybywa kilka tysięcy wiernych. – Pielgrzymi chętnie i licznie nawiedzają nasze sanktuarium. Oni kochają Matkę Bożą i z wielką ufnością powierzają swoje troski Tej, która Boga umiłowała najbardziej – mówi o. Marek Grzelczak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach.
Wesprzyj nas już teraz!
Początki sanktuarium w Gidlach sięgają XVI wieku. Wówczas to – przed pierwszą niedzielą maja – rolnik Jan Czeczek wyorał Figurkę Matki Bożej. W VII wieku w miejscowości wybudowano kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej, którym od początku opiekują się dominikanie.
Wielu czcicieli Matki Bożej z Gidli przybywa do sanktuarium na uroczystość „Kąpiółki”. Obrzęd
nawiązuje do znalezienia Figurki Matki Bożej na polu, obmycia w wodzie oraz pierwszego cudu, którym było przywrócenie wzroku niewidomym członkom rodziny Czeczków. Poświęcone w czasie „Kąpiółki” wino towarzyszy chorym w modlitwie do Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, czczonej w Gidlach od prawie pięciuset lat.
„Gidelski klasztor odegrał szczególną rolę po upadku Powstania Styczniowego – gdy władze carskie dokonały kasaty przeszło 40 klasztorów dominikańskich w zaborze rosyjskim. Pozostawiono jedynie klasztor w Gidlach, gdzie zakonnicy mieli dożyć kresu swych dni i do którego nie wolno było przyjmować nowych kandydatów. Po tragedii zaborów, gdy Polska odzyskała niepodległość, papież Benedykt XV udzielił apostolskiego błogosławieństwa dla klasztoru gidelskiego i dzieła odrodzenia Polskiej Prowincji Dominikanów” – przypominają historię sanktuarium ojcowie dominikanie na swojej stronie internetowej.
pam