13 grudnia 2013

Kapłan o polskich korzeniach biskupem diecezji Jackson

(By Infrogmation of New Orleans (Photo by Infrogmation) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Papież Franciszek mianował 12 grudnia ks. Josepha R. Kopacza biskupem amerykańskiej diecezji Jackson w stanie Missisipi. Zastąpi on na tym stanowisku 76-letniego bp. Josepha N. Latino, który w tym samym dniu ustąpił po 10 latach pełnienia swej funkcji. Nowy ordynariusz – o polskich korzeniach – będzie 11. z kolei rządcą tej jednostki kościelnej, utworzonej w 1837.

Biskup-nominat urodził się 16 września 1950 w mieście Dunmore w stanie Pensylwania (diecezja Scranton). Na uniwersytecie w Scranton studiował historię, po czym wstąpił do seminarium duchownego w Buffalo (Nowy Jork). Święcenia kapłańskie przyjął 7 maja 1977 r. Następnie pracował na jej terenie jako duszpasterz i przez kilka lat nauczał w seminarium duchownym w Dalton.

Wesprzyj nas już teraz!

Jest członkiem rady diecezjalnej ds. finansów i koordynatorem duszpasterstwa hiszpańskojęzycznego w hrabstwie Monroe. Od 2006 jest proboszczem parafii Trójcy Świętej w Mount Pocono i na tym stanowisku zastała go nominacja. Nowy ordynariusz przyjmie sakrę 6 lutego przyszłego roku w katedrze św. Piotra Apostoła w Jackson.

Bp Joseph R. Kopacz jest szóstym biskupem katolickim o polskich korzeniach, mianowanym przez obecnego Ojca Świętego dla Kościoła poza Polską. Pierwszym w tym gronie był ks. David Walkowiak (urodzony 18 czerwca 1953), powołany na biskupa Grand Rapids (również w Stanach Zjednoczonych) 18 kwietnia i konsekrowany 18 czerwca br.

Początki życia katolickiego na terenie dzisiejszej diecezji Jackson, położonej w północno-zachodniej części stanu Missisipi, sięgają XVII w., ale pierwsze stałe misje na tym terenie powstały pod koniec następnego stulecia dzięki działalności misjonarzy hiszpańskich. W 1826 powstał wikariat apostolski Missisipi, obejmujący cały ten stan. 28 lipca 1837 przekształcono go w diecezję Natchez, a pierwszym jej biskupem został ks. John Joseph Mary Benedict Chanche (1795-1852). W 1947 stolicę diecezji przeniesiono do Jackson i od 18 grudnia 1956 nazywała się ona Natchez-Jackson, a od 1 marca 1977 nosi obecną nazwę.

Zajmuje ona obszar 97,5 tys. km kw., na jej terenie mieszka ok. 2,2 mln ludzi, z których nieco ponad 51 tys. to katolicy, mający do swej dyspozycji 74 parafie, w których pracuje prawie 80 księży diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 260 zakonników i zakonnic.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 955 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram