Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra wydało oficjalne oświadczenie w związku z dokumentem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Watykański urząd doprecyzował zasady przestrzegania motu proprio Traditionis custodes. Kapłani FSSP wskazują jednak, że ich obowiązuje własne prawo oparte na motu proprio Ecclesia Dei z 1988 roku.
Na oficjalnych stronach Watykanu pojawił się dokument, będący odpowiedzią na pytania dotyczące sprawowania Mszy świętej trydenckiej po wydaniu motu proprio papieża Franciszka. Z dokumentu Kongregacji wynika szereg ograniczeń dotyczących sprawowania liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Dokument m.in. wskazuje, że kapłan „uprawniony” do odprawiania Mszy świętej trydenckiej nie może odmawiać koncelebry w NOM, np. podczas Mszy Krzyżma. Potwierdzono również, że biskup każdorazowo musi pytać Watykan o zgodę na udzielenie księżom zgody na odprawianie Mszy świętej trydenckiej.
Wesprzyj nas już teraz!
Dokument watykańskiej Kongregacji doczekał się odpowiedzi Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, które wskazuje, że zamierza kierować się swoim własnym prawem. Kapłani z FSSP podkreślają, że dokument Kongregacji „nie odnosi się bezpośrednio do dawnych wspólnot Ecclesia Dei”.
„Ostatni dokument Kongregacji Kultu Bożego wydany 18 grudnia nie odnosi się bezpośrednio do dawnych wspólnot Ecclesia Dei, takich jak Bractwo Kapłańskie św. Piotra, które posiadają własne prawo” – czytamy w oświadczeniu kapłanów z FSSP.
„Członkowie Bractwa św. Piotra zobowiązali się dochowania wierności naszym Konstytucjom w momencie naszego przyjęcia do Bractwa, a my pozostajemy w tym właśnie zobowiązaniu: wierność Następcy Piotra i wierne przestrzeganie zasad i tradycji liturgicznych i dyscyplinarnych” – podają kapłani Bractwa. Wskazują jednocześnie na motu proprio Ecclesia Dei papieża Jana Pawła II z 2 lipca 1988 roku, które jak określono w oświadczeniu, „jest początkiem fundacji” (wspólnoty – przyp. red.).
Przełożeni FSSP zapewniają również, że będą bliżej studiować dokument wydany przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zachowując posługę wobec wiernych powierzonych ich opiece.
Źródło: fssp.com, press.vatican.va
WMa
Watykan odpowiada na pytania w sprawie Traditionis custodes. Czy to nowe instrukcje?