– Jeżeli jestem księdzem, to nigdy już nie będę „osobą prywatną”. I nie chodzi o to, że ktoś jest rzecznikiem, ktoś jest proboszczem, a ktoś wikarym. Jesteś księdzem, to ludzie bardzo jasno kojarzą cię z Kościołem – mówił w poniedziałek na antenie Polskiego Radia 24 ks. Rafał Kowalski – rzecznik archidiecezji wrocławskiej. Kapłan wyjaśniał szczegóły nowego dekretu KEP ws. występowania osób duchownych – księży, zakonników, osób konsekrowanych, także niektórych świeckich – w mediach.
Zaktualizowany dekret Konferencji Episkopatu Polski, który określa zasady występowania duchownych w mediach reguluje to, jak w mediach, także społecznościowych, powinny występować osoby konsekrowane – księża, zakonnicy, a także inni przedstawiciele Kościoła. Ponadto pojawiły się przepisy dotyczące transmitowania Mszy Świętych w internecie, czy komunikacji osób duchownych z wiernymi za pomocą sieci.
Według gościa Polskiego Radia 24 głównym zadaniem dokumentu jest uwrażliwienie księży, osób zakonnych, członków stowarzyszeń życia konsekrowanego i apostolskiego, a także świeckich przedstawicieli Kościoła, na specyfikę komunikacji medialnej.
Wesprzyj nas już teraz!
– Mam wrażenie, że ten dekret w momencie promulgowania już jest nieaktualny. Za chwilę pojawią się kolejne media społecznościowe, kolejne inicjatywy. Biorąc pod uwagę tempo naszego rozwoju, te kilkanaście lat od poprzedniego dekretu, to naprawdę cała epoka. (…) Dzisiaj nawet trudno powiedzieć, co to jest obecność w mediach – czy to jest obecność w Polskim Radiu, w takiej czy innej telewizji, czy jest to obecność na portalu społecznościowym – podkreślił ks. Rafał Kowalski.
Wyjaśnił, że zgodnie z nowymi regulacjami, księża zobowiązani są w swoich profilach w mediach społecznościowych jednoznacznie zaznaczyć, że są księżmi. Także występy medialne wymagają właściwego stroju duchownego. – Jeżeli jestem księdzem, to nigdy już nie będę „osobą prywatną”. I nie chodzi o to, że ktoś jest rzecznikiem, ktoś jest proboszczem, a ktoś wikarym. Jesteś księdzem, to ludzie bardzo jasno kojarzą cię z Kościołem – tłumaczył ks. Kowalski.
Dekret zobowiązuje administratorów w mediach społecznościowych, którzy są odpowiedzialni za obecność w nich transmisji Mszy Świętych, by tego rodzaju transmisje miały miejsce wyłącznie na żywo, nigdy zaś nie pozostawały zapisane i nie były retransmitowane. W mediach mogą być później emitowane fragmenty (np. homilie) z takich mszy. Chodzi o to, by osoba oglądająca transmisję, łączyła się duchowo z istniejącą w danym momencie wspólnotą wiernych zebranych na tej mszy.
Dokument wejdzie w życie 20 kwietnia.
Źródło: PolskieRadio24.pl, Polskie Radio 24
TK