Samorząd województwa łódzkiego postanowił dofinansować remonty dawnych kapliczek oraz miejsc pamięci naszych bohaterów narodowych. Pieniądze na renowacje i remonty otrzyma 17 gmin.
Beneficjenci, którzy otrzymają środki zostali wyłonieni w drodze, zorganizowanego przez samorząd województwa, konkursu pt. „Mała architektura zabytkowa”. Łącznie na renowacje samorząd przeznaczył 300 tysięcy złotych. Przydrożne krzyże i kapliczki to nieodłączna część krajobrazu Polski. Dla lokalnych społeczności mają znaczenie historyczne i symboliczne, ale to jednocześnie zabytki małej architektury.
Wśród obiektów, które dzięki dotacjom zostaną odnowione jest m.in. tzw. „Grobelka”, Jest to przepiękna kapliczka z rzeźbą św. Jana Nepomucena, wykonana z drzewa dębowego. Wymaga ona pilnej renowacji. Stoi w szczerym polu, pod wielką brzozą niedaleko miejscowości Augustynów w gminie Lututów. Równie piękna jest kapliczka Chrystusa Boleściwego, usytuowana przy kościele w Mierzynie w gm. Rozprza. Ona też będzie odnowiona. Renowacji „ratunkowej” poddane zostaną też kapliczki św. Jana Nepomucena w Zachorzowie w gm. Sławno oraz kapliczka z figurą Pana Jezusa w gminie Białaczów. Zaś w gminie Warta odnowiona zostanie mogiła zbiorowa Nieznanych Żołnierzy Polskich – Miejsce Pamięci Narodowej.
„Bogu na chwałę, cierpiącym na pociechę, błądzącym jako drogowskaz” – głosi napis na jednej z kapliczek, która od wieku stoi na polskiej ziemi. To motto najlepiej chyba oddaje funkcję kapliczki przydrożnej. Przez wieki Polacy stawiali je jako świadectwo ich wiary, w intencji upamiętnienia ważnego wydarzenia, w podzięce za wyzdrowienie, pełniły funkcję ochronną, tworzyły historię danego regionu i lokalnej społeczności. Kapliczki są integralnie związane z polskim pejzażem kulturowym.
Źródło – radioniepokalanow.pl, AB
Adam Białous