Grupa niemieckojęzycznych teologów poprosiła papieża Franciszka o zdjęcie ekskomuniki z Marcina Lutra. Według kard. Waltera Brandmüllera to czysty absurd. Luter głosił herezje i jego poglądy są dziś tak samo błędne, jak były w 1521 roku, gdy Leon X ogłosił słynną bullę. Ponadto Luter w istocie ekskomunikował się sam w momencie, w którym opuścił fundament wiary katolickiej.
Kilkanaście dni temu z postulatem zdjęcia z Marcina Lutra papieskiej ekskomuniki wystąpiła grupa niemieckich uczonych katolickich i protestanckich, Altenberger Ökumenische Gesprächskreis. Według grupy około 30 teologów papież Franciszek powinien zrehabilitować herezjarchę, co miałoby przyczynić się do pogłębienia dialogu ekumenicznego.
Wesprzyj nas już teraz!
Grupa wezwała zarazem Światową Federację Luterańską do odrzucenia określenia „antychryst” jakim Luter opisywał papieża.
Światowa Rada Luterańska i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan ogłosiły już na początku stycznia tego roku, że planują wspólne upamiętnienie 500. rocznicy ekskomuniki Lutra, która ogłoszona została 3 stycznia 1521 roku.
W Rzymie odbędzie się z tej okazji ekumeniczne nabożeństwo – i to nie samego 3 stycznia, ale 25 czerwca 2021, bo właśnie 25 czerwca 1530 ogłoszono Confessio Augustana, najważniejsze protestanckie wyznanie wiary.
Pomysł zdjęcia z Lutra ekskomuniki skrytykował ostro kard. Walter Brandmüller, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych. Na łamach katolickiego dziennika konserwatywnego „Die Tagespost” hierarcha wskazał na całkowitą aberrację podobnych idei.
„Ekskomunika, którą Leon X nałożył na krnąbrnego profesora, była co do treści usprawiedliwiona w całej jej rozciągłości, ba, wręcz konieczna” – napisał. Jak dodał, także dzisiaj trzeba byłoby ekskomunikować każdego katolika, który głosiłby tezy takie, jak Marcin Luter w swoich pismach z roku 1520. „W istocie reformator sam się ekskomunikował opuszczając fundament wiary Kościoła. Bulla Leona X była tylko publicznym stwierdzeniem autoekskomuniki Lutra” – przypomniał.
„Co się stało, to się stało i nie może się odstać – a tezy Lutra także dzisiaj nie są bardziej prawdziwe czy bardziej katolickie niż było to wówczas” – wskazał uczony kardynał.
W jego ocenie postulat zdjęcia z Lutra ekskomuniki jest motywowany nie prawdą, ale polityką. W ten sposób, za sprawą spektakularnych gestów pomijających fakty, nie zbuduje się prawdziwego dialogu.
Pytanie, uważa kard. Brandmüller, brzmi inaczej: czy wierzymy, że Pismo Święte Nowego Testamentu opisuje prawdziwe czyny i słowa Jezusa Chrystusa, czy też raczej traktujemy je raczej jako wykwit antycznej literatury orientalnej? Tutaj właśnie jest problem, to dopiero zgoda w tym obszarze może przyczynić się do autentycznego dialogu ekumenicznego.
Źródła: Katholisch.de, die-tagespost.de
Pach