17 lipca 2014

Kard. Burke: należy wspierać katolików po rozwodzie, wiernych swoim małżonkom

(Fot. Dominik Cira / Sacra Liturgia 2013)

Kardynał Raymond Burke, Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej (najwyższego sądu kościelnego) potwierdził, że Kościół podczas najbliższego synodu nie będzie mógł zmienić nauczania dot. rozwodników, jak zasugerował niedawno kad. Kasper.


W wywiadzie udzielonym stacji EWTN amerykański hierarcha mówił, że mimo iż „niektórzy twierdzą, że panuje obecnie kultura rozwodowa i Kościół w swojej praktyce musi dostosować się do tej sytuacji”, jest podejściem wadliwym.  Jego zdaniem, Kościół nie może sobie stawiać za wyznacznik kultury. Gdyby tak było, to znaczyło by, iż jest bardzo słaby.


Kardynał Burke podkreślił, że Kościół ma nawracać i zmieniać grzeszną kulturę. Głosić bardziej dobitnie prawdę o małżeństwa i pomagać żyć wiernym zgodnie z tą prawdą.

 

Hierarcha zwrócił uwagę na działalność stowarzyszeń osób będących po rozwodzie, które promują czystość i wierność małżonkowi. Przykładem takich organizacji jest francuska Communion Notre Dame de l’Alliance” i  amerykańska Solitude Myriam.

 

Tego typu stowarzyszenia skupiają osoby rozwiedzione, które spotykają się regularnie i wzajemnie zachęcają się do zachowania wierności, ponieważ wierzą szczerze w nauczanie Pana Jezusa, iż małżeństwo jest w rzeczywistości drogą prowadzącą do zbawienia, nawet jeśli w praktyce żyją samotnie. 

 

Prefekt najwyższego sądu kościelnego przypomniał także, że wiele osób, które stara się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, w gruncie rzeczy nie ma do tego podstaw.  Takie osoby powinny pozostać wierne swojej przysiędze  małżeńskiej i nie wiązać się z nowymi partnerami.

 

 

Źródło: speronews.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie