Papież Franciszek zdecydował o zakończeniu dotychczasowej posługi kard. o. Raniero Cantalamessy jako kaznodziei Domu Papieskiego. Hierarcha pełnił swą misję od 1980 roku. Jego następcą zostanie o. prof. Roberto Pasolini OFM Cap.
Kaznodzieja Domu Papieskiego lub Kaznodzieja Apostolski to członek rodziny papieskiej, którego zadaniem jest wygłaszanie (co tydzień, w okresie Adwentu i Wielkiego Postu) medytacji w obecności papieża, kardynałów, biskupów, prałatów i przełożonych generalnych zakonów. Przez minione 44 lata funkcję tę pełnił kard. o. Raniero Cantalamessa, mianowany na to stanowisko jeszcze przez papież Jana Pawła II.
Purpurat zakończył swą posługę ze względu na ukończenie 90 roku życia. Papież wyznaczył na jego następcę o. Roberto Pasoliniego OFM Cap., profesora egzegezy biblijnej na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch w Mediolanie.
Wesprzyj nas już teraz!
Roberto Pasolini urodził się 5 listopada 1971 r. w Mediolanie (Włochy). Śluby wieczyste złożył 7 września 2002 r. we Franciszkańskim Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów, a 23 września 2006 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po uzyskaniu doktoratu z teologii biblijnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, wykładał języki biblijne i Pismo Święte w Międzyprowincjalnym Studium Teologicznym Braci Mniejszych Kapucynów Laurentianum w Mediolanie i Wenecji.
Obecnie, oprócz nauczania egzegezy biblijnej na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch w Mediolanie, współpracuje z Archidiecezją Mediolańską w kształceniu nauczycieli religii oraz z Włoską Konferencją Wyższych Przełożonych Zakonnych. Jest autorem artykułów i książek na temat duchowości biblijnej, poświęca się głoszeniu rekolekcji i ćwiczeń duchowych.
Urząd Kaznodziei Apostolskiego jako funkcji stałej sięga pontyfikatu Pawła IV (1555-1559). Z biegiem czasu różne zakony otrzymały zadanie wyznaczenia jednego ze swoich członków na ten urząd.
Papież Benedykt XIV w 1743, zastrzegł ten tytuł wyłącznie dla członka Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
Źródło: KAI
Oprac. WMa
O. Cantalamessa: bałwochwalstwo jest dziś wyrażane poprzez życie tak, jakby Bóg nie istniał