7 listopada 2021

Kard. Ch. Schönborn: nie ma sprawiedliwości klimatycznej bez sprawiedliwości społecznej

(fot. YouTube / LifeSiteNews)

Ograniczenie zmian klimatycznych musi iść w parze z większą globalną sprawiedliwością społeczną – podkreślił kardynał Christoph Schönborn w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach ukazującej się w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute” z 5 listopada.

Arcybiskup stolicy Austrii przypomniał, że jednym z tych, którzy niestrudzenie opowiadają się za większą sprawiedliwością klimatyczną, jest Franciszek, który z wielkim zaangażowaniem ostrzega, że sprawa klimatu ma również wymiar społeczny. Zmiany klimatyczne najsilniej uderzają w kraje ubogie, co może spowodować ogromny napływ uchodźców – stwierdził kardynał. Zauważył, że właśnie dlatego papież wezwał także do zmiany stylu życia.

Przywołując jego nauczanie autor artykułu podkreślił, że „potrzebny jest model zrównoważonego rozwoju, oparty na braterstwie i przymierzu między człowiekiem a naturą”. Było to również istotą apelu klimatycznego wszystkich religii świata z 4 października. Tylko razem uda nam się zadbać „o nasz wspólny dom i jego mieszkańców” – napisał purpurat, dodając: „Dotyczy to nas wszystkich!”.

Wesprzyj nas już teraz!

Kardynał z niepokojem, a zarazem z nadzieją śledzi odbywającą się obecnie w Glasgow Światową Konferencję Klimatyczną: „Przedstawiciele około 200 krajów negocjują o przyszłości naszej planety. Dla niemal wszystkich stało się teraz jasne, że stawką jest wiele, bardzo wiele i że bez odważnych kroków nie uda się zapobiec przynajmniej najgorszemu”.

***

Austriacki hierarcha jest progresistą i zwolennikiem radykalnej rewolucji w Kościele, który od lat cieszy się zaufaniem Ojca Świętego. był jednym z współautorów dokumentu końcowego Synodu Amazońskiego oraz brał czynny udział podczas prac nad papieską adhortacją Amoris Laetitia. Kard. Schönborn jest zwolennikiem dopuszczania kobiet do niektórych stanowisk kościelnych; sam podkreślał, że w jego diecezji już przewodniczą pogrzebom, natomiast realizacją Synodu Amazońskiego byłoby dopuszczenie kobiet do posługi kapłańskiej. Jest także zwolennikiem „większego otwarcia” przez Kościół na osoby LGBT, np. poprzez udzielanie błogosławieńst związkom jednopłciowym. 

KAI / PR

„Watykan głęboko zranił wiele osób w związkach homoseksualnych”. Skandaliczne słowa kardynała

Kard. Christoph Schönborn: Kobiety przy ołtarzu to realizacja pragnień Synodu Amazońskiego

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(17)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 267 040 zł cel: 300 000 zł
89%
wybierz kwotę:
Wspieram