Kardynał Blase Cupich, wyznaczony przez papieża Franciszka w 2014 roku na przewodniczącego diecezji Chicago, powiedział, że w jego diecezji nie prowadzi się polityki odmawiania sakramentów czy pogrzebów ludziom żyjącym w jawnych związkach homoseksualnych.
Prowadzący program WTTW Chicago Tonight Phil Ponce poruszył kwestię dekretu biskupa Thomasa Paprockiego zabraniającego przyjmowania Komunii Świętej i udzielania pogrzebów osobom, które zawarły homo-małżeństwa. Zapytał biskupa Cupicha o jego stanowisko w tej kwestii. Ten odpowiedział, że nie zamierza wypowiadać się na temat „polityki innych diecezji”. Jednak podkreślił, że „nie jest to nasza polityka”.
Wesprzyj nas już teraz!
Tymczasem pasterz archidiecezji chicagowskiej boryka się z oskarżeniami o przychylność wobec „lawendowej mafii” w Kościele. Wielokrotnie przekonywał, że problem nadużyć seksualnych wynika z klerykalizmu, a nie homoseksualnych praktyk. W jednym przypadku posunął się do skierowania na badania psychiatryczne kapłana, który spalił tęczową flagę.
Z kolei w kwestii pseudomałżeństw homoseksualnych w kwietniu 2016 roku kardynał Cupich w wywiadzie dla „Chicago Tribune” skrytykował „czarno-białe” podejście do duszpasterstwa. Stwierdził, że lepiej „uznać, że życie ludzi jest bardzo skomplikowane, istnieją okoliczności łagodzące, (czynniki) psychologiczne, ich własna historia, a może nawet (czynniki) biologiczne”. Stwierdził, że taka postawa nie wiąże się z pomniejszaniem ideałów.
W październiku 2015 roku, przy okazji Synodu Rodziny, arcybiskup Cupich mówił dziennikarzom w Watykanie, że „sumienie jest nienaruszalne i musimy je szanować przy podejmowaniu decyzji”.
Zapytany o Komunię dla par homoseksualnych, duchowny odparł, że homoseksualiści „też są istotami ludzkimi, mają sumienie, a moja rola pasterza polega na pomocy w rozpoznawaniu woli Bożej przy obiektywnym patrzeniu na moralne nauczanie Kościoła”.
CNSNews.com wielokrotnie pytał archidiecezję w Chicago, czy kardynał Cupich popiera nauczanie Kościoła katolickiego, stanowiące, że akty homoseksualne są „wewnętrznie nieuporządkowane” oraz że nie można ich zaakceptować w żadnych okolicznościach. Jednak biuro kardynała odmówiło udzielenia odpowiedzi.
Dla porównania biskup Paprocki w dekrecie powołującym się na Pismo Święte i prawo kanoniczne powtórzył, że małżeństwo może zaistnieć jedynie między jednym mężczyzną a jedną kobietą. Dodał, że jego obowiązkiem, jako biskupa diecezjalnego, jest kierowanie ludem Bożym w zgodzie z prawdą.
W sprawie Komunii Świętej hierarcha zarządził, że
a) „biorąc pod uwagę obiektywnie niemoralny charakter związku” homo-małżeńskiego tkwiące w nim osoby „nie powinny przystępować do Komunii Świętej, ani nie powinny być dopuszczone do Komunii Świętej”.
b) „Pasterze świadomi takich sytuacji powinni zwracać się do tych osób prywatnie, wzywając je do nawrócenia i doradzając im, aby nie przystępowali do Komunii Świętej, dopóki nie zostaną przywróceni do jedności z Kościołem poprzez Sakrament Pojednania.
c) W niebezpieczeństwie śmierci, osoba żyjąca publicznie w związku małżeńskim tej samej płci może otrzymać Komunię Świętą – wiatyk – jeśli wyrazi skruchę z powodu swoich grzechów (c. 921)”.
Z kolei w kwestii pogrzebów biskup Paprocki zadekretował, że
a) „jeśli nie okazali przed śmiercią oznak skruchy, zmarli, którzy żyli otwarcie w małżeństwie homoseksualnym, publicznie gorsząc wiernych, mają być pozbawieni pogrzebu kościelnego. W razie wątpliwości właściwy proboszcz lub administrator parafialny powinien skonsultować się z lokalnym ordynariuszem, którego orzeczenia należy przestrzegać”.
Źródło: cnsnews.com
AS