Mszą św. na krakowskich Błoniach rozpoczęto Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Podczas inauguracji radosnego spotkania młodych, w obliczu ostatnich tragicznych wydarzeń związanych z atakami na chrześcijan, metropolita krakowski przypomniał, że wciąż na świecie są miejsca, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani, gdzie wygrywa ślepy terroryzm, a władzę sprawują uzurpatorzy kierujący się chorymi ideologiami.
– Przybyliście ze wszystkich kontynentów i narodów, ze wschodu i zachodu, z północy i południa naszego globu. Przynosicie ze sobą wiele doświadczeń. Nosicie w sobie wiele pragnień. Mówicie wieloma językami. Ale od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem Ewangelii. To język miłości. To język braterstwa, solidarności i pokoju – tymi słowami kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, powitał uczestników Światowych Dni Młodzieży zgromadzonych na krakowskich Błoniach.
Wesprzyj nas już teraz!
Kardynał słowa przywitania skierował do pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do młodzieży z całego świata i ludzi dobrej woli zaznaczył, że „pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu.”
Szczególną modlitwą podczas Mszy św. metropolita krakowski objął duszę kaplana zamordowanego we Francji podczas sprawowania Najświętrzej Ofiary.
Wtorkowa Msza św. była oficjalną inauguracją spotkania młodych w Krakowie oraz wprowadzeniem do spotkania z papieżem Franciszkiem. Liturgia sprawowana była w języku łacińskim, a ewangelia została uroczyście odśpiewana. Uczestników modlitwy wyraźnie jednak rozpraszały kamery przekazujące obraz na telebimy i wielu pielgrzymów ulegało pokusie „pokazania się”, niczym kibice na trybunach aren sportowych.
Podczas homilii metropolita krakowski pytał młodzież o to skąd przybywa, w jakim momencie swojego życia i dokąd chce dalej zmierzać. – Przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w pokoju, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani. Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami – mówił kardynał.
Hierarcha zachęcał, by podczas ŚDM podjąć wyzwanie, by spotkanie przyniosło dobre owoce. – Formujcie w tych dniach wasze umysły i serca. Słuchajcie katechez głoszonych przez biskupów. Wsłuchujcie się w głos Papieża Franciszka. Uczestniczcie z przejęciem w świętej liturgii. Doświadczajcie miłosiernej miłości Pana w sakramencie pojednania. Poznawajcie także świątynie Krakowa, bogactwa kultury tego miasta, ale także gościnność jego mieszkańców i sąsiednich miejscowości, gdzie znajdziemy odpoczynek po trudach dnia – mówił.
Kard. Dziwisz przypomniał też, że Kraków „żyje tajemnicą Bożego Miłosierdzia” i zachęcał by pielgrzymi w swoich wspólnotach nieśli iskrę miłosierdzia. – Niech płomień miłości ogarnie nasz świat, by nie było w nim egoizmu, przemocy i niesprawiedliwości, by na naszej ziemi umacniała się cywilizacja dobra, pojednania, miłości i pokoju – podkreślił.
Źródło: KAI, TVP
MA
{galeria}
Fot. Ł.Korzeniowski