Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej Pasterce w Katedrze Wawelskiej. „Narodziny Chrystusa to nie tylko wielkie, przełomowe wydarzenie historyczne (…) Dzięki przyjściu Syna Bożego na ziemię, dzięki temu wszystkiemu, czego On dokonał, odmienił się radykalnie nasz los” – powiedział do zebranych metropolita krakowski.
Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że narodziny Jezusa to gest bezpośredniego wkroczenia Boga w dzieje świata. „To wydarzenie dotyczy bezpośrednio każdego z nas (…) W światłach Jego życia, śmierci i zmartwychwstania, nasze życie i nasze umieranie, nasza nadzieja i nasza miłość nabierają pełnego sensu” – tłumaczył.
Wesprzyj nas już teraz!
Metropolita przypomniał, że niedawno w Kościele rozpoczął się Rok Święty Miłosierdzia, który ma być odpowiedzią na duchową kondycję świata, niejednokrotnie przepełnionego bezwzględnością i nienawiścią. „Deficyt dobra, miłości i solidarności zauważamy także w wielu obszarach życia społecznego i politycznego. Nie powinniśmy się godzić i przyzwyczajać do takiego stanu rzeczy, do permanentnych niechęci i uprzedzeń istniejących między stronnictwami politycznymi” – ostrzegł.
Hierarcha wskazał, że także w rodzinach często brakuje zrozumienia i przebaczenia. „Mówimy o tym w noc Bożego Narodzenia, bo skoro Syn Boży przyszedł na ziemię i stał się jednym z nas, to nie możemy świętować tego wydarzenia w sposób sielankowy, w oderwaniu od naszych ziemskich, codziennych spraw” – stwierdził. Dodał, że Jezus nie może być obecny w życiu człowieka tylko od święta.
Purpurat uwrażliwiał, że Dobra Nowina związana jest przede wszystkim z miłosierną miłością Boga. „Właśnie doświadczenie miłosierdzia ze strony Boga może i powinno nas prowadzić do okazywania sobie wzajemnie miłosierdzia. Taka postawa nie jest opcjonalnym dodatkiem do chrześcijańskiego życia, ale stanowi jego istotę, jego rdzeń, jego serce” – nauczał.
Kardynał przywołał także przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które uznał za okazję do podzielenia się polskim doświadczeniem wiary i kulturą. „Tak jak dzisiaj zasiedliśmy przy wigilijnym stole w rodzinnym gronie, tak również chcemy zaprosić do naszego polskiego stołu wszystkich, dla których Jezus Chrystus jest Panem i Zbawicielem. Chcemy zaprosić także tych, którzy nie znają Chrystusa, którzy szukają sensu swego życia. Chcemy im powiedzieć, że narodzone w Betlejem Dziecię jest Bogiem Mocnym i Księciem Pokoju, że warto Mu zaufać i na Nim niczym na skale budować naszą teraźniejszość i przyszłość” – zapewnił.
Metropolita krakowski złożył podczas homilii także życzenia. Pozdrowił papieża Franciszka, życząc mu „daru głębokiej wiary i niezłomnej nadziei”, papieża emeryta Benedykta XVI, któremu życzył „łask, zdrowia i mocy ducha” oraz cały Kościół w Polsce. „Panu Prezydentowi i wszystkim sprawującym władzę na różnych szczeblach życzymy mądrości, rozwagi i wrażliwości, by dobrze pełnili swoją służbę, troszcząc się odpowiedzialnie o dobro wspólne, o dobro naszych rodzin, o dobro mniej uprzywilejowanych i ubogich” – kontynuował.
Darów Bożych i nadziei życzył hierarcha chorym i niepełnosprawnym, a także więźniom i pełniącym służbę poza granicami kraju. „Niech Boże Dziecię błogosławi wszystkim. Niech umacnia w naszych sercach dobro i zapala je do czynienia dobra, do miłosierdzia, do wzajemnej i bezinteresownej życzliwości” – zakończył kard. Dziwisz.
KAI
KRaj