Kardynał Peter Erdö wyraził ubolewanie z powodu głębokiej zmiany w edukacji religijnej, jaka jego zdaniem wydarza się w wielu państwach Europy Zachodniej. Według hierarchy szkolna katecheza, zamiast stanowić wykład wiary, zmierza w kierunku „programu kulturowego, który dotyczy godności i równości wszystkich ludzi, zakładając względność wszystkich przekonań religijnych”. W ten sposób nauczanie religii rozmija się coraz częściej z jego zadaniem, sądzi arcybiskup Ostrzychomia-Budapesztu.
Kardynał zwracał uwagę, że postrzeganie religii przez społeczeństwo coraz bardziej oddala się od tego ukształtowanego przez chrześcijaństwo. Na wyznania coraz częściej spogląda się z perspektywy nie teologicznej, a zlaicyzowanej. Ta optyka ma uzasadniać i tłumaczyć wielość różnych „wiar” w coraz bardziej „różnorodnych społeczeństwach:
Zdaniem duchownego „w społeczeństwach wieloreligijnych państwu coraz trudniej jest znaleźć wspólną definicję religii, wspólnot religijnych i Kościołów”. Jak zaznaczał kardynał pomiędzy wieloma istniejącymi w krajach wyznaniami istnieją trudne do pogodzenia różnice. Proponują one inne zasady moralne, czy społeczne, a jednocześnie państwo ma zapewnić każdemu z równe traktowanie i zasady.
Wesprzyj nas już teraz!
W tej atmosferze wedle kardynała łatwo wkrada się relatywizm i indyferentyzm. Jednym ze skutków tej tendencji jest zdaniem hierarchy erozja edukacji religijnej w szkołach publicznych. Niegdyś katecheza odpowiadała zasadom wyznania, w jakim rodzice chcieli kształcić swoje dzieci. Dziś jednak coraz bardziej lekcje religii stają się okazją do uzasadniania religijnego pluralizmu i ukazywania celu religii w promowaniu kultury zgody i humanizmu.
Kard. Erdö wystąpił na konferencji „Wspólna odpowiedzialność: współpraca między państwem a wspólnotami religijnymi”, która odbyła się w Muzeum Etnograficznym w Budapeszcie w ramach węgierskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Bp József Steinbach, przewodniczący Synodu Kościoła Reformowanego Węgier, wygłosił przemówienie powitalne. Swoje pozdrowienia skierował do uczestników również przewodniczący platformy współpracy krajowych środowisk judaistycznych.
Na spotkaniu jako delegat węgierskich władz gościł Miklos Soltesz, sekretarz stanu w Ministerstwie Zasobów Ludzkich, odpowiedzialny za kontakty między rządem węgierskim, a wspólnotami wyznaniowymi, funkcjonującymi na Węgrzech.
Zdaniem polityka religia może dziś pomóc w znalezieniu odpowiedzi na „kryzys moralny” w Europie. Węgier uznał za wątpliwe, czy europejscy przywódcy rozpoznają niebezpieczeństwa zagrażające obecnie kontynentowi, a także czy będą w stanie na nie zareagować i kto może im w tym pomóc. Wśród zagrożeń dla kontynentu wymienił „histerię wojenną”, wzrost i wzmocnienie „ideologii przeciwko stworzeniu” oraz błędną politykę migracyjną.
KAI/oprac. FA
Kard. Erdo na Synodzie: nie ma wątpliwości co do nierozerwalności małżeństwa
Catholic Herald: Kardynał Peter Erdő może zostać następcą Franciszka