13 czerwca 2013

Nowy katolicki kościół św. Antoniego i przylegający doń duży ośrodek parafialny w Dubaju poświęci 14 czerwca prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni. Od 11 bm. przebywa on z wizytą oficjalną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dzisiaj gość z Watykanu odwiedził Wielki Meczet im. Szejka Zajeda i szkołę katolicką św. Józefa w stolicy kraju – Abu Zabi. Jutro spotka się z siostrami komboniankami i duchownymi, pracującymi w Emiratach, a w piątek 14 czerwca odbędzie się główne wydarzenie całej podróży – wspomniana konsekracja kościoła św. Antoniego.

Wesprzyj nas już teraz!

Znajduje się on na wyspie na obrzeżach Dubaju, na ziemiach, które władca tego emiratu emir Muhammad bin Raszid Al Maktum przekazał wspólnotom chrześcijańskim pod budowę ich obiektów kultu. Powstała tam swego rodzaju „dzielnica kościelna”, w której mają swoje świątynie anglikanie, koptowie, adwentyści dnia siódmego i katolicy.

Kościół św. Antoniego obejmuje nie tylko świątynię, ale również duże Centrum Duszpasterskie, obliczone na ponad tysiąc osób, w którym będą mogły się odbywać spotkania i różne wydarzenia kościelne dla młodzieży i starszych wiernych. Obok kard. Filoniego w piątkowej uroczystości wezmą udział także m.in. nuncjusz apostolski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich abp Petar Rajič i wikariusz apostolski dla Arabii Południowej (obejmującego – oprócz Emiratów – również Jemen i Oman) bp Paul Hinder.

W rozmowie z watykańską agencją misyjną FIDES określił on wizytę prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów jako „bardzo ważne wydarzenie dla naszego Kościoła lokalnego, złożonego wyłącznie z cudzoziemców, zwłaszcza z Azji”. Pochodzący ze Szwajcarii hierarcha zaznaczył, że są to najczęściej „cisi, pokorni robotnicy, ale o głębokiej wierze”. Biskup podkreślił również, że na ziemi podarowanej chrześcijanom przez emira „wikariat w ostatnich latach zbudował struktury, dzięki solidarności wiernych z całego świata”. Według FIDES-u, kościół św. Antoniego będzie ósmą świątynią katolicką w siedmiu emiratach, składających się na to państwo.

W ZEA, zajmującym powierzchnię 83,6 tys. km kw., mieszka ok. 8,3 mln ludzi, z których tylko połowa to rdzenni mieszkańcy tych stron. Resztę stanowią przybysze z innych krajów Półwyspu Arabskiego i przede wszystkim imigranci, głównie z Azji. Wśród Arabów przeważa islam sunnicki, który wyznaje niespełna 70 proc. ogółu mieszkańców ZEA. Na drugim miejscu są hinduiści – 17 proc., a następnie katolicy – ponad 5 proc. (ok. 650 tys.), pochodzący głównie z Filipin, Sri Lanki i Bangladeszu. 31 maja 2007 Stolica Apostolska i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiązały stosunki dyplomatyczne.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram