1 stycznia 2024

Kard. Fernández o kapłaństwie kobiet i zmianie oceny homoseksualizmu. Zmian nie będzie?

Rok 2024 nie przyniesie żadnych zmian w sprawie moralnej oceny homoseksualizmu ani kapłaństwa kobiet. Rozmowy, jakie Watykan będzie toczyć z Niemcami, nie będą dotyczyć tych obszarów. Mówił o tym w wywiadzie dla dziennika Die Tagespost prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Victor Manuel Fernández.

W tym roku mają odbyć się rozmowy pomiędzy Stolicą Apostolską a kierownictwem Kościoła katolickiego w Niemczech. Chodzi o wyniki niemieckiej Drogi Synodalnej. W rozmowie z Die Tagespost kard. Fernández wskazał na czerwone linie. Odniósł się do wcześniejszych watykańskich ocen Drogi Synodalnej, w tym do listu kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina do Niemców z 25 października 2023 roku. W liście tym kardynał wskazał, że należy kategorycznie odrzucić idee kapłaństwa kobiet czy nowej oceny aktów homoseksualnych. Fernández stwierdził, że w związku z tym po prostu szkoda tracić czas na debaty w tych dwóch obszarach, w których „nie możemy pójść naprzód”. W kwestii kapłaństwa kobiet papież Franciszek dopuszcza wprawdzie dalszą debatę, podkreślił Fernández, ale nie w ujęciu takiego gremium jak niemiecka Droga Synodalna.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary skrytykował też Kościół w Niemczech za swoistą pychę. – Kiedy słyszy się niektóre oceny formułowane na gruncie niemieckiej Drogi Synodalnej, to wydaje się, jakby pewna część świata uważała się za szczególnie «oświeconą», czego inni biedni głupcy nie chcą pojąć, bo są zamknięci albo średniowieczni, a owa «oświecona» część myśli naiwnie, że dzięki niej cały Kościół powszechny zostanie zreformowany i wyzwolony od starych schematów – powiedział.

Choć słowa kard. Fernándeza mogą brzmieć uspokajająco, w istocie w ciągu ostatnich lat zrobiono w Kościele wiele rzeczy zgodnych z oczekiwaniami Kościoła w Niemczech. Najważniejsze z tych zmian to wprowadzenie Komunii świętej dla niektórych rozwodników (2016, Amoris laetitia), wprowadzenie Komunii świętej dla części protestantów (decyzja Niemców z aprobatą Franciszka, 2018), wprowadzenie nowych posług dla świeckich, w tym dla kobiet (2019, Synod Amazoński; 2021, Spiritus Domini) ogłoszenie globalnego procesu synodalnego z ideą tworzenia kontynentalnych ciał decyzyjnych (2021-2024) oraz błogosławienie związków tzw. nieregularnych oraz par homoseksualnych (2023, Fiducia supplicans). Niewątpliwie nie wszystkie niemieckie pomysły zostają przyjęte, jednak Kościół w Niemczech tego bynajmniej nie oczekuje – zadowalają ich w zupełności stopniowe liberalne zmiany.

Źródła: die-tagespost.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram