3 października 2023

Kard. Fernández o „systemie demokratycznym” w Dykasterii Nauki Wiary

Nowy kardynał Víctor Manuel Fernández, który stoi na czele Dykasterii Nauki Wiary, tuż po otrzymaniu kapelusza kardynalskiego w minioną sobotę zaznaczył, że będzie bardziej zważał na swoje słowa.

Hierarcha zaznaczył, że papież Franciszek zreformował Kurię Rzymską i dzięki temu dykasteria, którą kieruje ma „system demokratyczny”.
Prefekt Dykasterii Nauki Wiary przyznał, że w przeszłości „był przyzwyczajony do odpowiadania bezpośrednio przez Facebooka, ale teraz musi bardziej uważać na to, jak działa”. –  Jeśli do mnie trafią zapytania lub dubia … nie mogę na nie odpowiedzieć bezpośrednio. Muszę poprosić, aby formalnie wysłano je do dykasterii, aby iść wyznaczoną drogą – stwierdził. Dodał, że w dykasterii „istnieje bardzo demokratyczny system zajmowanie się tymi kwestiami”.

Wyjaśnił, że przykładowo „dubia” wysłane do papieża przed Synodem o Synodalności na temat samej synodalności „muszą przejść przez zespół, przez (cotygodniowe) spotkanie, następnie przez zespół członków-biskupów i dopiero trafią do papieża”.

Wesprzyj nas już teraz!

Wtedy papież może czasami poprosić nas, abyśmy lepiej to przestudiowali. Nie jest więc tak, że prefekt może po prostu podejmować własne decyzje – stwierdził.

W 2022 r. papież Franciszek wydał nową regulację Fidem servare, ustanawiające niezależne sekcje doktrynalne i dyscyplinarne w Dykasterii Nauki Wiary.

Sekcja doktrynalna zajmuje się „promocją i ochroną” wiary i moralności, wnioskami o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Ma badać, w jaki sposób poprawić ewangelizację, uwzględniając postęp naukowy i zmiany społeczne. Ponadto analizuje dokumenty wydawane przez inne dykasterie i urzędy watykańskie, które zajmują się „wiarą i zwyczajami”. W razie spornych kwestii, obie strony mają szukać „odpowiednich środków zaradczych”. Wydział zajmuje się również „ciężkimi” przestępstwami, w tym wykorzystywaniem seksualnym nieletnich.

Papież Franciszek nominując kard. Fernándeza, prosił go nie tylko o ochronę nauczania Kościoła, ale zaznaczył, że należy to robić w taki sposób, aby nie wytykać i nie potępiać kogokolwiek jako wroga. Franciszek pisał w liście do członków dykasterii, że w przeszłości zdarzały się okresy, w których „bardziej niż krzewienie wiedzy teologicznej zajmowano się tępieniem ewentualnych błędów doktrynalnych. To, czego od Was oczekuję, to niewątpliwie coś zupełnie innego” – stwierdził papież i zlecił dykasterii dopilnowanie, aby dokumenty watykańskie odzwierciedlały odwieczną doktrynę Kościoła i jednocześnie „akceptowały najnowsze Magisterium”.

Według kard. Fernándeza, reorganizacja dykasterii, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy doktrynalne, „była niezwykle przydatna, ponieważ spotykamy się co najmniej dwa razy w tygodniu”. Wcześniej spotkania odbywały się rzadziej i tematy molestowania, czy inne ważne kwestie zostały praktycznie zepchnięte na margines. Dykasteria rzekomo nie miała czasu się nimi zajmować. Teraz ma się to zmienić. Będzie więcej czasu na analizę problemów, dyskusje i przygotowanie odpowiedzi na zapytania.

Szef Dykasterii Nauki Wiary zwrócił także uwagę na to, że Synod o synodalności nie skupia się na jakimś konkretnym temacie i nie ma przynieść „konkretnego wniosku na jakikolwiek temat”.

Synod ma mieć charakter „metodologiczny”.

Źródło: cruxnow.com
AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram