Kard. Victor Manuel Fernández, prefekt Dykasterii Nauki Wiary, potwierdza, że popiera błogosławienie par homoseksualnych. W rozmowie z portalem LifeSiteNews stwierdził, że błogosławieństwo jest „dla każdego” i nie trzeba nic wiedzieć o moralności osób, które o nie proszą. Dotyczy to także par.
Dziennikarz portalu LifeSiteNews Michael Haynes zadał kardynałowi następujące pytanie: „Czy błogosławienie homoseksualizmu albo par homoseksualnych jest zawsze błędne – czy nie?”
Prefekt Dykasterii Nauki Wiary odpowiedział:
Wesprzyj nas już teraz!
„Kościół zawsze mówił, że związek homoseksualny nie jest błogosławiony, bo [Kościół] ma jasną definicję małżeństwa, czyli związku mężczyzny i kobiety, otwartego na nowe życie. Tylko to nazywane jest matrimonium – małżeństwem; tylko o tej rzeczywistości mówi się w ten sposób. Dlatego błogosławienie, które mogłoby wywołać zamieszanie i nie być klarowne w sprawie tej rzeczywistości, nie jest dobre dla Kościoła.
Być może jednak [oni] również potrzebują błogosławieństw, nie tylko jedna pojedyncza osoba, ale dwie osoby, które proszą o błogosławieństwo, bo chcą być wierne wobec Boga, chcą być lepsze, chcą wzrastać w chrześcijańskim życiu. Błogosławieństwo nie jest sakramentem. Nie musimy obwarowywać prostego błogosławieństwa tymi samymi warunkami, którymi obwarowujemy sakrament.
Błogosławieństwo jest znakiem «opera pastoralia» (pracy duszpasterskiej), dla każdej osoby w każdej sytuacji; żeby udzielić błogosławieństwa nie musimy mieć żadnej wiedzy o ludziach, o ich chrześcijańskim życiu, moralności i innych sprawach”.
Wcześniej kard. Fernández wypowiadał się na ten temat już kilkukrotnie, co szeroko opisywał portal PCh24.pl. Od początku było oczywiste, że popiera błogosławienie par homoseksualnych. Jego najnowsza wypowiedź nie pozostawia tu żadnej wątpliwości.
Jest też w pełni zgodna z odpowiedzią, jakiej papież Franciszek udzielił na dubia pięciu kardynałów. Franciszek zapytany o błogosławienie par homoseksualnych najpierw podkreślił znaczenie małżeństwa, następnie stwierdzając, że ostateczną decyzję w sprawie par jednopłciowych powinien podejmować duszpasterz.
Źródła: LifeSiteNews.com, PCh24.pl
Pach