17 lipca 2024

Kard. Fernández zapowiada: Będą kolejne decyzje dotyczące domniemanych objawień Maryjnych

(fot. screen Youtube / Arquidiócesis de La Plata)

Stolica Apostolska w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach będzie podejmować kolejne decyzje dotyczące domniemanych objawień Maryjnych. Poinformował o tym prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Victor Manuel Fernández. 

17 maja Dykasteria Nauki Wiary ogłosiła nowe normy dotyczące rzekomych zjawisk nadprzyrodzonych. Chodzi przede wszystkim o domniemane objawienia, których w ostatnich dziesięcioleciach i latach jest na całym świecie coraz więcej. Wiele z nich jest pobożnych, ale inne budzą ogromne wątpliwości.

Dotychczas proces podejmowania decyzji w sprawie takich wydarzeń był bardzo żmudny i często prowadził do wydawania przez biskupów zupełnie sprzecznego osądu. Jeden biskup odrzucał objawienie, inny aprobował, a jeszcze kolejny znowu odrzucał – i tak bez końca.

Wesprzyj nas już teraz!

Dokument Dykasterii Nauki Wiary sygnowany przez kard. Victora Manuela Fernándeza miał na celu uproszczenie całego procesu, głównie poprzez jego centralizację i ścisłe wprzęgnięcie w struktury watykańskie. Co więcej od 17 maja nie wydaje się już decyzji co do rzekomej prawdziwości jakiegoś objawienia, ale co najwyżej udziela nihil obstat – to znaczy, że nic w danym zjawisku nie sprzeciwia się wierze katolickiej, więc można kultywować związaną z nim pobożność. Z drugiej strony pozostawiono możliwość stwierdzenia, że zjawisko nie jest nadprzyrodzone.

Od tamtego czasu Watykan podjął już cały szereg decyzji. Najpierw zapadł długo oczekiwany werdykt w sprawie domniemanych objawień z Trevignano Romano; Stolica Apostolska uznała, że są nieprawdziwe i zakazała jakiegokolwiek kultu czy pielgrzymek. Decyzja nie była zaskakująca, bo okoliczności i zwłaszcza treść tych zjawień były bardzo wątpliwe.

Później Stolica Apostolska wypowiedziała się w sprawie domniemanych objawień Pieriny Gilli z Montichiari-Fontanelle. Chodzi między innymi o tzw. Godzinę Łaski. Watykan wskazał, że są w treści tych objawień pewne nieco wątpliwe teologicznie elementy, ale zasadniczo rzecz jest zdrowa i można z niej korzystać.

Z kolei kilka dni temu Dykasteria Nauki Wiary opublikowała nieznany dotąd dokument z 1974 roku dotyczący rzekomego objawienia z Amsterdamu. Stolica Apostolska przypomniała, że kardynałowie podjęli jednogłośną decyzję, iż zjawienia się nieprawdziwe.

Wreszcie w dniu wczorajszym – 16 lipca – Stolica Apostolska udzieliła nihil obstat objawieniom Cosimo Fragomeniego z Kalabrii we Włoszech, któremu w 1968 roku miała ukazać się Matka Boża, by wzywać do nawrócenia i modlitwy.

Mamy zatem do czynienia z całą serią watykańskich decyzji – a to jeszcze nie koniec. Kard. Victor Manuel Fernández w rozmowie z hiszpańskojęzycznym portalem „Alfa y Omega” zapowiedział, że decyzji będzie więcej.

Kolejne [decyzje] pojawią się w ciągu najbliższych kilku dni. Inne [domniemane objawienia] będą musiały poczekać co najmniej dwa albo trzy miesiące, bo potrzebna dalszych badań. Jeszcze inne [objawienia] będą wymagały dłuższego czasu oczekiwania – oznajmił purpurat.

Purpurat nie powiedział, o jakie konkretnie zjawiska chodzi; można jednak zakładać, że Dykasteria Nauki Wiary podejmie również decyzję dotyczącą Medjugoria. Być może zajmie to jednak więcej czasu ze względu na wielkie skomplikowanie sprawy.

Źródła: PCh24.pl, alfayomega.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(15)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 298 795 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram