23 stycznia 2023

Kard. Gerhard Müller: Kardynałowie powinni kolegialnie upomnieć Franciszka

Papież Franciszek nadmiernie chroni swoich przyjaciół, podejmuje autorytarne decyzje, otacza się ludźmi, którzy nie mają teologicznych kompetencji. Nadszedł czas, by kardynałowie upomnieli papieża – uważa kard. Gerhard Müller.

Kardynał Gerhard Ludwig Müller opublikował po włosku książkowy wywiad pod tytułem In buona fede. Zarzuca w niej papieżowi Franciszkowi szereg naruszeń prawnych. W przypadkach śledztw wobec osób oskarżonych o nadużycia seksualne papież miał chronić osobistych przyjaciół. Ponadto miało zdarzać się, że oskarżony lub skazany człowiek znajdował u papieża łaskę, jeżeli wstawił się za nim jakiś wpływowy przyjaciel Franciszka. Innych z kolei, jak kardynała Angelo Becciu, Franciszek miał odsuwać bez należytego śledztwa.

Książka ma formę wywiadu, który z kardynałem przeprowadziła watykanistka Franca Giansoldati z rzymskiego dziennika Il Messaggero.

Wesprzyj nas już teraz!

Purpurat krytykuje najostrzej „wewnętrzny krąg” doradców papieża. Są to osoby o kiepskim wykształceniu teologicznym, które mają jednak duży wpływ zarówno na sprawy personalne, jak i na decyzje teologiczne i polityczne, nawet te o fundamentalnym znaczeniu. Według kardynała w Watykanie istnieje dziś alternatywny obieg informacji względem aparatu Kurii Rzymskiej.

Kardynał mówił też o swoim odsunięciu w 2017 roku z urzędu Kongregacji Nauki Wiary. Jak powiedział, papież podjął taką decyzję pod wpływem latynoamerykańkich przyjaciół Franciszka, którzy stawiali go w złym świetle. Oskarżyli go, że jest w sprawach dogmatycznych zbyt sztywny.

 – Postrzegali mnie jako upartego niemieckiego profesora, który chciałby pouczać nawet papieża. To jednak było zmyślone. Po prostu broniłem zasad – stwierdził.

Purpurat skrytykował w książce takie konkretnie decyzje Franciszka jak: ograniczenia nałożone na Mszę świętą w rycie przedsoborowym; reformę Kurii Rzymskiej; rozszerzanie zasady synodalności; tajne porozumienie z komunistycznym rządem w Chinach.

Stwierdził ponadto, że papież Franciszek w teorii propaguje decentralizację, ale tak naprawdę wiele decyzji podejmuje wyłącznie osobiście.

Wreszcie były prefekt Kongregacji Nauki Wiary wezwał kardynałów do tego, by „kolegialnie upomnieli” papieża. Jego zdaniem nie ma innej drogi niż ta, by naprawić obecną sytuację.

Źródło: Kath.net

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(50)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram