Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller udzielił wywiadu portalowi niemieckiego episkopatu Katholisch.de. Rozmowa dotyczyła między innymi zbliżającej się sesji synodu o rodzinie, papieża Franciszka i Medjugorje.
Pierwszym z tematów podjętych przez kardynała Gerharda Müllera był zaplanowany na październik synod ds. rodziny. Na pytanie, czego oczekuje od zgromadzenia biskupów, odparł: – Pytania w związku z małżeństwem i rodziną otrzymały w naszych czasach zupełnie nową aktualność. Musimy pomóc ludziom, także katolikom, zrozumieć na nowo, jakie znaczenie ma zawarcie małżeństwa oraz takie związanie się z drugim człowiekiem. Hierarcha dodał, że przygotowanie do małżeństwa i duszpasterstwo rodzin wymagają „odnowy i pogłębienia”. – Kościół musi na nowo zwrócić się do rodzin, a rodziny muszą na nowo otworzyć się dla Kościoła – stwierdził.
Wesprzyj nas już teraz!
Kardynał przyznał też, że rodzą się pytania co do „duszpasterskiego stosunku wobec osób w trudnych sytuacjach”. – Przed synodem staje wyzwanie odnalezienia pastoralnej drogi do silniejszej integracji [takich osób] ze społecznością, nie odchodząc zarazem od Słowa Jezusa i zbudowanej na nim nauki Kościoła.
Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary pytany o opublikowaną niedawno encyklikę „Laudatio si” stwierdził, że kontynuuje ona tradycję nauczania społecznego papieży. – Chodzi tu o dokument nadający kierunek, który prowadzi dalej tradycję encyklik społecznych. Jestem za nią bardzo wdzięczny Ojcu Świętemu. Wydaje mi się, że papieżowi Franciszkowi chodzi przede wszystkim o to, by otworzyć oczy wszystkich ludzi dobrej woli na problematykę ekologii środowiska i człowieka oraz domagać się dialogu na wszystkich płaszczyznach – stwierdził kard. Gerhard Müller.
Hierarcha mówił także o sprawie Medjugorje. Jak wytłumaczył, została ona gruntownie przebadana przez komisję kierowaną przez kard. Camillo Ruiniego, powołaną przez Kongregację Doktryny Wiary. Ocena zostanie przedstawiona Ojcu Świętemu, który podejmie ostateczną decyzję.
Kardynał Müller podjął m.in. temat rozmów z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X. Jak ujawnił, w ostatnim czasie doszło do spotkań, które „powinny wzmocnić zaufanie”. Podkreślił jednak, że cały czas nieodzownym warunkiem pojednania jest przystanie przez Bractwo na warunki przedłożone już wcześniej przez Stolicę Apostolską.
Źródło: katholisch.de
pach