Papież Franciszek przyjął na audiencji arcybiskupa Luksemburga, kard. Jean-Claude Hollericha i jego biskupa pomocniczego Leona Wagenera. Na początku lutego ten pierwszy publicznie zaapelował o zmianę nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu.
W Watykanie doszło do spotkania papieża Franciszka i kard. Jean-Claude Hollericha, arcybiskupa Luksemburga, który wraz z bp. Leonem Wagenerem przybył z wizytą ad limina Apostolorum. O szczegółach rozmów nie poinformowano. Można jedynie domyślać się, że oprócz tematów związanych z kondycją Kościoła w księstwie Luksemburga, hierarcha referował papieżowi stan prac synodalnych. Kard. Hollerich jest bowiem relatorem generalnym Synodu o synodalności. Być może rozmawiano również na temat ewentualnych zmian w doktrynie, o które apelował arcybiskup Luksemburga.
Warto przypomnieć zaskakujące poglądy kard. Jean-Claude Hollericha na temat zmiany nauczania Kościoła ws. homoseksualizmu. Hierarcha znany jako przyjaciel Kościoła w Niemczech stwierdził w jednym z wywiadów, że „nadszedł czas, abyśmy dokonali fundamentalnej rewizji doktryny”. – Uważam, że socjologiczno-naukowe podstawy tego nauczania nie są już prawdziwe – powiedział purpurat w rozmowie z agencją informacyjną KNA.
Wesprzyj nas już teraz!
– Wierzę również, że myślimy do przodu w kategoriach doktryny. Sposób, w jaki papież wyrażał się w przeszłości, może prowadzić do zmiany – stwierdził. Kard. Hollerich nie przedstawił wówczas żadnych szczegółów. Jednak na niemieckiej Drodze Synodalnej proponuje się uznanie aktywności homoseksualnej za dopuszczalną moralnie. Promotorzy takiego kroku uważają, że nauczanie Kościoła, bazujące na Piśmie Świętym, jest osadzone w anachronicznym kontekście kulturowym.
Ponadto to dopiero współczesna nauka miała pokazać, iż aktywność seksualna osób tej samej płci nie jest przejawem nieokiełznanej żądzy, ale jakoby wyrazem naturalnych pragnień miłości czy akceptacji. Dlatego w Niemczech proponuje się między innymi błogosławienie par homoseksualnych.
Źródło: KAI, rp.pl, własne PCh24.pl
WMa
Zwolennik niemieckiej Drogi Synodalnej z kluczową rolą na Światowym Synodzie