Kardynał Jean-Claude Hollerich, relator generalny Synodu o Synodalności, zachwala reformy II Soboru Watykańskiego. Zdaniem arcybiskupa Luksemburga bez zmian soborowych Kościół byłby dzisiaj tylko niewielką grupą, która ma wprawdzie swoje rytuały, ale o której nikt nic nie wie. Teraz trzeba iść „naprzód” – w ramach synodalności.
Kard. Jean-Claude Hollerich urodził się w 1958 roku. Został uformowany niemal wyłącznie w rzeczywistości Kościoła katolickiego po II Soborze Watykańskim. Jego zdaniem Vaitcanum II miało absolutnie fundamentalne znaczenie dla Kościoła – do tego stopnia, że, jak powiedział w rozmowie z magazynem „Vida Nueva” z Hiszpanii, Kościół bez Soboru „byłby dzisiaj małą sektą, o której większość ludzi nic nie wie”. Zdaniem kardynała bez reform soborowych Kościół pozostałby wprawdzie ze swoimi „pięknymi rytuałami”, ale na ich sprawowaniu jego rola by się kończyła. Według kardynała synodalność, którą papież Franciszek zadekretował w 2021 roku, jest dzieckiem II Soboru Watykańskiego. Chodzi w niej o odnowę Kościoła, która będzie polegała na odkrywaniu skarbów reformy soborowej.
Według purpurata tradycjonaliści, którzy krytykują reformy soborowe, po prostu nie rozumieją na czym polega wzrost Tradycji. Jego zdaniem nie można się dziwić, że ruchy tradycjonalistyczne przyciągają w takich krajach jak Francja i USA zwłaszcza młodych ludzi. Według kardynała Hollericha tradycjonaliści są trochę jak seriale na Netflixie. Te seriale opowiadają jakąś część historii, ale są wymyślone – nie są prawdziwe.
Wesprzyj nas już teraz!
Relator generalny Synodu o Synodalności stwierdził też, że synodalność jest próbą dania w Kościele przestrzeni Duchowi Świętemu. Wprawdzie miejsce dla Ducha Świętego było zawsze, ale nie zawsze był słuchany, uznał hierarcha. Jak stwierdził, Duch Święty działa w Kościele na wszystkich, nie tylko na hierarchię. Dlatego w Synodzie o Synodalności należy uwzględnić to, co mają do powiedzenia „wszyscy ochrzczeni”.
W minionych miesiącach kard. Jean-Claude Hollerich deklarował, że w ramach synodu o synodalności Kościół może zmienić swoje nauczanie na przykład na temat homoseksualizmu. Wielokrotnie zachwalał też dyskusję prowadzoną podczas niemieckiej Drogi Synodalnej.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach