Według kard. Jean-Claude Hollerich, relatora generalnego Synodu o Synodalności, katolicy na całym świecie domagają się diakonatu kobiet. Purpurat mówił o tym goszcząc we wtorek w niemieckiej Fuldzie.
O diakonacie kobiet napisano w Dokumencie Kontynentalnym Synodu o Synodalności, który Sekretariat Synodu ogłosił 20 października tego roku. Według dokumentu, wiele syntez synodalnych na całym świecie domagało się wprowadzenia diakonatu kobiet.
Kardynał Jean-Claude Hollerich mówił na ten temat w Fuldzie. Jego zdaniem „około połowa” katolików na świecie oczekuje żeńskiego diakonatu. Jak podkreślił, nie należy z tego wyciągać wniosku, iż „cały świat myśli, że trzeba wyświęcać kobiety”, bo „tylko niewielka część” mówi o kapłaństwie kobiet. Jednak dosłownie wszędzie miałoby panować oczekiwanie zwiększenia roli kobiet w życiu Kościoła i lepszego ich wysłuchiwania.
Wesprzyj nas już teraz!
Purpurat mówił też o innych wnioskach z syntez synodalnych. Na czołowym miejscu wymienił pragnienie katolików, by z Kościoła nikt nie był wykluczany. Wskazał tutaj między innymi na katolików, którzy chcą składać Najświętszą Ofiarę według ksiąg przedsoborowych.
Zwrócił dalej uwagę na kwestię… LGBTQ. Ten akronim, jak powiedział, pojawił się w wielu syntezach synodalnych, nie tylko z Europy i Ameryki, ale również z Azji oraz z Afryki. Według kardynała nie chodzi tutaj o „zmianę nauczania”, ale o „zmianę stanowiska” Kościoła.
Pytanie, co wynika z faktu, że „połowa świata”, jak mówił kardynał, chce tego lub tamtego? Kościół katolicki nie jest instytucją, w której rządzi lud, przegłosowując to, co mu się podoba. Widać jednak, że dla niektórych współczesnych hierarchów taki częściowy „globalny konsensus” ludu w jakiejś sprawie ma mieć decydujące znaczenie. Na dalsze koleje Synodu o Synodalności doprawdy niedobrze to rokuje.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach