11 maja 2022

Kard. Joseph Zen aresztowany! Za zatrzymaniem stoją służby bezpieczeństwa Hongkongu

(fot. Ringo Chiu / Zuma Press / Forum)

90-letni były biskup Hongkongu został aresztowany przez służbę bezpieczeństwa. Jako powód zatrzymania, lokalne media wymieniają zaangażowanie w pro-demokratyczny ruch społeczny.

Kard. Zen wraz z czterema innymi aresztowanymi pełnił rolę powiernika Funduszu Pomocy Humanitarnej 612, za pomocą którego finansowano ochronę prawną zatrzymanych podczas protestów w 2019 r. Fundusz został ostatecznie rozwiązany w zeszłym roku po tym, jak policja bezpieczeństwa nakazała mu udostępnianie szczegółów operacyjnych.

Od czasu powrotu Hongkongu do Chin terytorium to ma status Specjalnego Regionu Administracyjnego, który ma obowiązywać do 2047. Od 2012 Xi Jinping zaczął silnie ingerować w politykę autonomii i naruszać swobody obywatelskie mieszkańców, dążąc do budowy jednolitego ustroju w ramach całego państwa.

Wesprzyj nas już teraz!

Demonstracje w Hongkongu rozpoczęły się w marcu 2019 roku po ogłoszeniu projektu ustawy, która pozwala na ekstradycję obywateli do Chińskiej Republiki Ludowej. Protestujący obawiali się, że będzie wykorzystywana jako narzędzie nękania dysydentów i niepokornych biznesmenów, którzy cieszą się w Hongkongu większą swobodą niż w pozostałej części Chin. Po ostatecznym zatwierdzeniu nowego prawa protesty ucichły, a ich liderzy udali się na emigrację lub zostali aresztowani.  

Zen, który ustąpił ze stanowiska biskupa Hongkongu w 2009 roku, otwarcie opowiadał się przeciw autorytarnym zakusom Pekinu. Kardynał ostrzegał, że nowa ustawa może zostać użyta do uciszenia głosu Kościoła, tak jak dzieje się obecnie w Państwie Środka, gdzie trwają prześladowania katolików mające na celu wcielenie w szeregi podległego partii Kościoła Patriotycznego. Kard. Zen krytycznie wypowiada się również na temat porozumienia chińsko-watykańskiego, na mocy którego rola papieża w wyborze tamtejszych biskupów ogranicza się jedynie do akceptacji kandydatów nominowanych przez komunistów. 

Jak zaznacza amerykańska Catholic News Agency, aresztowanie dostojnika stawia Watykan przed nie lada dylematem, gdyż do tej pory Stolica Apostolska wstrzymywała się z komentowaniem wydarzeń w Hongkongu.

Arcybiskup Paul Gallagher, watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych, powiedział w czerwcu 2021 roku, że nie jest przekonany, że „wypowiadanie się na temat sytuacji w Hongkongu może coś zmienić”.

Źródło: catholicnewsagency.com / scmp.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram