26 listopada 2018

Kard. Joseph Zen chce osiąść w klasztorze. „Nie mogę walczyć z papieżem”

(fot. REUTERS/Bobby Yip/File Photo )

Były biskup Hongkongu, kard. Joseph Zen, zamierza zamieszkać w klasztorze i milczeć. Jak wyjaśnia, nie chce walczyć z papieżem, a obecne działania Stolicy Apostolskiej wobec Chin uważa za zdradę katolików z Państwa Środka.

 

Kard. Joseph Zen dał się w ostatnich miesiącach poznać jako najzagorzalszy krytyk porozumienia Stolicy Apostolskiej z Pekinem. Teraz zamierza wycofać się z życia publicznego. – Nie mogę walczyć z papieżem – powiedział hierarcha w rozmowie z francuską gazetą „La Croix”. Ja wyjaśnił, zamierza wycofać się do klasztoru i nie rozmawiać już więcej z dziennikarzami.

 

Dotąd kard. Zen próbował zatrzymać Watykan przed podpisywaniem porozumienia z Chinami, wskazując, że byłoby to „niewiarygodną zdradą” wobec tych katolików, którzy przez całe lata ryzykowali życiem działając w podziemnym Kościele katolickim.

 

Stolica Apostolska zawarła z Chinami „tymczasowe porozumienie” w sierpniu tego roku. Papież uznał większość biskupów wiernych komunistycznemu reżimowi i dotychczas wyświęconych bez jego zgody. Umowa ma zapoczątkować połączenie podziemnego Kościoła katolickiego z oficjalnym i kontrolowanym przez reżim „Zjednoczeniem Patriotycznym” katolików.

 

Papież będzie miał ostatnie słowo w sprawie nominacji biskupów, ale kandydatów będą proponować komuniści. Zdaniem kard. Zena ma to fundamentalne znaczenie i sprawia, że w tym kontekście umowa nie ma żadnej wartości. Chińczycy będą w jego ocenie nadal represjonować wierzących, a Watykan, podpisując umowę z Pekinem, uwiarygadnia zbrodniczy totalitarny reżim.

 

W rozmowie z „La Croix” kardynał poinformował, że kilka tygodniu temu pojechał do Rzymu, by osobiście wręczyć papieżowi kilkustronicowy list na temat relacji z Chinami. Jak podkreślił, chciał mieć pewność, że papież rzeczywiście otrzyma ów list, bo nie ufa jego otoczeniu.

 

Plan wycofania się do klasztoru w razie podpisania z Chinami porozumienia kardynał zdradził już na początku tego roku.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach

 

Do czego prowdzi porozumienie Watykanu z Pekinem? Oglądaj ekskluzywny wywiad z kard. Josephem Zenem.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie