18 listopada 2012

Zbliżające się obchody 500-lecia reformacji powinny mieć formę liturgii pokutnej – uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. 16 listopada zakończyła się w Watykanie sesja plenarna tego urzędu kurialnego. Była na niej mowa m.in. o wielkiej rocznicy protestantyzmu, która przypada w 2017 r.

 

Zdaniem kard. Kocha trzeba pamiętać, że reformacja nie przyniosła zamierzonych rezultatów ani nie doprowadziła do odnowy Kościoła. „Wina za rozłam leży po obu stronach, a przesądziły o tym czynniki zarówno teologiczne, jak i polityczne” – podkreślił szef Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

 

Szwajcarski kardynał kurialny zwrócił uwagę, że protestancki teolog i ekumenista Wolfhart Pannenberg otwarcie stwierdził, że reformacja zakończyła się klęską, a konsekwencją tego były krwawe wojny religijne w XVI i XVII w.

 

„Czy można objąć to wszystko, czyli pozytywne pragnienia Marcina Lutra i tragiczne skutki reformacji, w jednych hucznych obchodach? Wydaje mi się to bardzo trudne” – stwierdził kard. Koch.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie