7 czerwca 2019

Kard. Kasper: jeśli amazońscy biskupi poproszą, papież wyświęci żonatych mężczyzn

(Kard. Walter Kasper. Fot. fot.MAXPPP/FORUM)

Niemiecki kardynał Walter Kasper, określony przez Franciszka mianem „dobrego, mądrego teologa”, podzielił się swoimi przewidywaniami odnośnie zbliżającego się Synodu Amazońskiego. Zdaniem hierarchy, jeżeli amazońscy biskupi poproszą papieża o możliwość udzielania święceń kapłańskich viri probati (żonatym mężczyznom), to biskup Rzymu wyrazi na to zgodę.

 

„Jeśli biskupi za obopólną zgodą wystąpią o uznanie wyświęconych mężczyzn – zwanych viri probati – to moim zdaniem papież to zaakceptuje” – przekonuje były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. „Celibat to nie dogmat. To nie jest niezmienna praktyka” – dodaje.

 

Niemiecki hierarcha przyznał, że jest zwolennikiem celibatu jako obowiązkowej drogi poświęcenia życia sprawie Jezusa Chrystusa. „Jednak nie wyklucza to żonatego mężczyzny od sprawowania kapłańskiej służby w specjalnych sytuacjach” – przekonuje.

 

Pytanie dotyczące wyświęcania żonatych mężczyzn zostanie podjęte podczas obrad Synodu Amazońskiego mającego się odbyć w październiku w Rzymie. Możliwość dopuszczania do funkcji kapłańskich żonatych mężczyzn ma być odpowiedzią na niedostateczną liczbę kapłanów na trudno dostępnych terenach, np. w Amazonii czy na wyspach Pacyfiku, gdzie na olbrzymim terenie brakuje księży do pracy duszpasterskiej.

 

Źródło: cruxnow.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie