Kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu o Synodalności, opowiedział się za wprowadzeniem w Kościele katolickim diakonatu kobiet. Byłoby to „naturalne” i miało wynikać „z woli Pana”.
Synod o Synodalności jest kierowany przez dwóch kardynałów: Mario Grecha z Malty oraz Jean-Claude Hollericha z Luksemburga. Hollerich od dawna popiera diakonat kobiet; sugerował też, że jest w pełni otwarty na rozmowy o kapłaństwie kobiet.
Teraz za diakonatem kobiet wprost opowiedział się kardynał Grech. – Diakonat kobiet i nowa przestrzeń dla kobiet w Kościele są naturalnym pogłębieniem woli Pana – stwierdził dosłownie. Taka wypowiedź padła na marginesie wizyty szwajcarskich biskupów w Watykanie.
Wesprzyj nas już teraz!
Kwestią roli kobiet w Kościele – także w kontekście diakonatu – zajmie się jedna z 10 specjalnych komisji synodalnych, które papież Franciszek nakazał stworzyć kardynałowi Grechowi. Komisje mają pracować do czerwca 2025 i wówczas przedłożyć wynik swoich prac papieżowi. Ks. Piero Coda z Międzynarodowej Komisji Teologicznej zapewnił kilka dni temu, że temat diakonatu kobiet „zdecydowanie” będzie przedmiotem tych prac.
Z kolei kard. Grech stwierdził, że żeński diakonat to po prostu normalność. – Nie używam takich terminów jak rewolucja. Żeński diakonat i nowa przestrzeń dla kobiet w Kościele są naturalnym pogłębieniem woli Pana, wyrażają i pokazują dynamizm obecny w historii Kościoła – powiedział.
Wcześniej w tym roku odbyło się spotkanie Rady Kardynałów z udziałem papieża. Była na nim obecna anglikańska „biskup” Jo Bailey Wells oraz zakonnice, które popierają diakonat kobiet. Jak powiedziała jedna z nich, s. Linda Pocher, papież Franciszek jest przekonany do diakonatu kobiet i zastanawia się już tylko nad tym, jak konkretnie go wprowadzić.
Wydaje się, że możliwością będzie usunięcie diakonatu z trójstopniowej struktury sakramentu święceń. Diakonat zostanie uznany po prostu za jedną z posług otwartych dla katolików obojga płci.
Źródła: lifesitenews.com, PCh24.pl
Pach