12 lutego 2020

Kard. Marx: Papież nie rozstrzygnął sprawy celibatu i diakonatu kobiet. To wciąż tematy otwarte

(fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM)

Kard. Reinhard Marx opublikował obszerny komentarz do posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia. Według ustępującego szefa Konferencji Episkopatu Niemiec dokument Franciszka nie zamyka debaty o celibacie ani kapłaństwie kobiet. W ocenie Marxa tekst będzie mieć też wpływ na Drogę Synodalną.

 

W środę odbyła się konferencja prasowa kard. Reinharda Marxa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Purpurat przedstawił swoją interpretację papieskiej adhortacji apostolskiej po Synodzie Amazońskim, Querida Amazonia. Marx odczytał tekst, który opublikowano zarazem na oficjalnej stronie Episkopatu, dbk.de.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Niemiecki hierarcha podkreślił bardzo wyraźnie, że papież Franciszek nie chce swoją adhortacją „zastępować ani powtarzać dokumentu finalnego Synodu”. – W żadnym razie poprzez publikację adhortacji nie został on zdjęty ze stołu! Papież Franciszek mówi raczej o tym, że swoim apostolskim pismem chce ów dokument oficjalnie przedstawić i zaprosić do tego, by go w całości przeczytać – stwierdził.

 

Marx omówił wszystkie cztery rozdziały adhortacji, ale najwięcej uwagi poświęcił ostatniemu, poświęconemu wizji Kościoła katolickiego o amazońskiej twarzy. Purpurat zwrócił uwagę na istnienie posynodalnej rady złożonej z 16 członków, której zadaniem jest „czuwanie nad wcieleniem w życie efektów Synodu Amazońskiego”. W skład rady wchodzą między innymi brazylijsko-austriacki biskup Xingu, Erwin Kräutler, oraz brazylijski kardynał mający niemieckie korzenie, Claudio Hummes, obaj będący gorącymi zwolennikami viri probati i święceń dla kobiet.

 

Marx podkreślił, że większość 2/3 Ojców Synodalnych na Synodzie Amazońskim „opowiedziała się za wyjątkami od obowiązku celibatu i zaproponowała nowe przemyślenie dopuszczenia kobiet do diakonatu”. Kardynał zaznaczył, że choć te tematy budziły szczególne zainteresowanie, zwłaszcza w samych Niemczech, to nie znajdowały się w centrum Synodu, stąd również adhortacja posynodalna nie czyni z nich swojej istoty. Kardynał jest pewien, że w obu materiach „dyskusja będzie toczyć się dalej”.

 

Kwestie „kościelnej wizji” trzeba będzie dobrze przestudiować, także w kontekście sytuacji u nas w Niemczech. Nie uważam, by dyskusja była zamknięta. Na wczesnorocznym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Niemiec w Moguncji będziemy obradować nad tym tekstem i jego znaczeniem dla Kościoła w Niemczech i dla Kościoła powszechnego – wskazał kardynał.

 

Jak dodał, rzecz będzie miała bez wątpienia wpływ na przebieg Drogi Synodalnej.

 

Pach

 

Źródła: dbk.de, PCh24.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram